Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Od pewnego czasu pracujesz jako kurier na własny rachunek i szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla samochodu, którym codziennie rozwozisz paczki? A może stałeś się właśnie właścicielem firmy transportowej i musisz ubezpieczyć całą flotę pojazdów? Dowiedz się zatem więcej na ten temat!

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego, kto posiada pojazd mechaniczny – bez znaczenia jest tutaj rodzaj czy marka samochodu. Posiadasz nie tylko auto osobowe, ale także dostawczak czy samochód ciężarowy? Jeśli nie chcesz płacić wysokiej kary, to jak najszybciej zadbaj o ubezpieczenie OC. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego!

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – ile kosztuje polisa OC?

Jeśli posiadasz samochód dostawczy o maksymalnej masie całkowitej do 3,5 tony, to wysokość składki ubezpieczeniowej wygodnie i szybko wyliczysz, korzystając z naszej pomocy. 

Samochody ciężarowe, czyli jakie?

Samochodami ciężarowymi nazywamy pojazdy, które posiadają minimum cztery koła. To auta, które zostały stworzone i odpowiednio dostosowane do przewozu towarów. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym w przypadku tych pojazdów obowiązuje kategoria ,,N” i tak oto wyróżnia się następujący podział:

  • kategoria N1 – samochody o maksymalnej masie całkowicie nieprzekraczającej 3,5 tony,
  • kategoria N2 – samochody o maksymalnej masie całkowitej do 12 ton,
  • kategoria N3 – samochody o maksymalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.


Chcąc jednak wykupić ubezpieczenie pojazdu ciężarowego, warto wiedzieć, że firmy rozróżniają pojazdy o maksymalnej masie całkowitej do 3,5 tony i powyżej 3,5 tony. Szybkiego zakupu ubezpieczenia OC i nieobowiązkowych ubezpieczeń dodatkowych mogą dokonać zwłaszcza posiadacze pojazdów zaliczamy do kategorii N1.

Czy można ubezpieczyć samochody ciężarowe przez internet?

Czy można ubezpieczyć samochody ciężarowe przez internet

Co ma wpływ na cenę OC dla samochodu ciężarowego?

Składka ubezpieczenia OC dla samochodu ciężarowego zawsze jest indywidualnie wyliczana dla każdego klienta. Dlatego podczas korzystania z naszego specjalnego formularza, poprosimy Cię o podanie kilku danych, które należą do trzech kategorii. 

Parametry samochodu ciężarowego

To, ile wyniesie wysokość Twojej składki ubezpieczenia OC, zależy głównie od rodzaju pojazdu. Dlatego musisz nam podać markę i model auta, rok produkcji i jego aktualny przebieg. Do kompletu danych potrzebne są też informacje o kraju, w którym po raz pierwszy zostało zarejestrowane auto oraz ile szacunkowo przejedzie kilometrów w ciągu najbliższego roku.

Ubezpieczenie samochodów ciężarowych nie bez powodu jest droższe. W ciągu roku tego rodzaju pojazdy przemierzają znacznie więcej kilometrów niż auta osobowe. Szczególnie ważne jest też to, że w przypadku ich uszkodzenia naprawa jest kosztowniejsza - kosztuje setki tysięcy złotych. To zasadnicze powody, dla których posiadacze pojazdów ciężarowych muszą nastawić się na wyższą składkę OC.

Dane kierowcy

Jeśli chodzi o jednoosobowe działalności gospodarcze, to zazwyczaj właściciel korzysta z danego pojazdu. Dlatego podczas korzystania z naszego kalkulatora poprosimy Cię o podanie wieku i płci kierowcy, jego stanu cywilnego, jego doświadczenia za kółkiem, wykonywanego zawodu oraz miejsca zamieszkania i zameldowania.

Wyższą składkę ubezpieczenia OC muszą płacić młode osoby, które dopiero niedawno zdobyły prawo jazdy i ciągle zdobywają doświadczenie. Firmy ubezpieczeniowe znacznie bardziej ufają kierowcom z długim stażem - ta grupa klientów może liczyć na nieco niższą składkę ubezpieczenia OC.

Dane o historii ubezpieczenia

Niemniej ważnym elementem uwzględnianym podczas ustalania składki ubezpieczeniowej jest historia ubezpieczeniowa. Pod uwagę bierze się to, czy z polisy posiadacza pojazdu wypłacono w ostatnich latach odszkodowania. Jeśli nie i jeździł on bezszkodowo, to koszt ochrony ubezpieczeniowej maleje. Gdy jednak powodował on szkody, to niestety musi nastawić się na propozycje bardzo wysokiej składki.

Ubezpieczenie ciężarówki a polisa dla całej floty aut - różnice

Firmy transportowe często bardzo dynamicznie się rozwijają, co powoduje, że wzbogacają się one o kolejne pojazdy. W takiej sytuacji ubezpieczanie każdej ciężarówki z osobna nie jest najlepszym wyjściem pod kątem finansowym. Lepszym rozwiązaniem może być zakup OC dla całej floty pojazdów. Czym się ono różni od polisy dla jednego auta?

Dla tego rodzaju polisy charakterystyczne jest m.in.:

Dla przedsiębiorców posiadających kilkanaście pojazdów ciężarowych ubezpieczenie całej floty jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Mając jedną polisę, nie muszą nieustannie pilnować dat kolejnych terminów zakupu ubezpieczeń OC. Co za tym idzie – w ten sposób właściciele mogą uchronić się przed wysokimi karami za brak polisy OC. 

Ciężarówka w leasingu - jak ją ubezpieczyć?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OCP?

Gdy zdecydowałeś się na podpisanie umowy z firmą leasingową, to na pewno zostało zaproponowane Ci przez nią ubezpieczenie. Niekoniecznie jednak musisz się na nie zdecydować. Możesz samodzielnie znaleźć pakiet ubezpieczeń, który zostanie zaakceptowany przez leasingodawcę. Zdecydowanie warto wybrać takie rozwiązanie, ponieważ w przypadku pojazdów leasingowych firmy leasingowe często oczekują, że klienci wykupią cały pakiet ubezpieczeń, czyli m.in. OC, AC, NNW, GAP i assistance. Zatem szukając ubezpieczenia dla ciężarówki w leasingu, warto postawić na samodzielne poszukiwania. 

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla ciężarówki w leasingu? Jeśli spełniasz wszystkie wspomniane już warunki, to możesz skorzystać z naszego kalkulatora OC/AC. W innym przypadku zachęcamy Cię do kontaktu telefonicznego – nasz konsultant sprawdzi dostępne oferty, dzięki czemu będziesz mógł podjąć decyzję, czy wybrać propozycję leasingodawcy, czy samodzielnie zająć się ubezpieczeniem pojazdu. 

Ubezpieczenie ciężarówki w pakiecie - czy to dobry pomysł?

Polisy w pakiecie zawsze są lepiej opłacalne niż zakup konkretnych polis z osobna. Niezależnie zatem od tego, czy właśnie kupiłeś dostawczaka od firmy, czy też korzystasz z leasingu, ubezpieczenie w pakiecie może być dla Ciebie bardzo opłacalne. Zanim jednak zdecydujesz się na to rozwiązanie, to sprawdź dokładnie, co otrzymasz w ramach składki. Przejrzyj dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), dzięki czemu będziesz miał pełną świadomość, na co możesz liczyć w ramach każdej polisy i nie zaskoczy Cię odmowa pomocy ze strony ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC naczepy ciężarowej?

Wiesz już, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego, więc zapewne zastanawiasz się, co z ubezpieczeniem naczepy? Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki jest koszt OC naczepy ciężarowej, ponieważ zależy on od jej ładowności i wielkości. Najtańsze oferty OC zaczynają się od ok. 100 zł wzwyż w skali roku. Warto też podkreślić, że ubezpieczenie naczepy jest zdecydowanie tańsze niż ubezpieczenie ciągnika siodłowego.

Skąd wynikają różnice w cenie OC naczepy i ciągnika siodłowego?

Musisz wiedzieć, że jeśli straty zostaną spowodowane przez naczepę ciężarową, to pieniądze z ubezpieczenia OC naczepy zostaną wypłacone jedynie gdy:

  • naczepa odłączyła się od ciągnika i nie toczyła się podczas powodowania strat,
  • naczepa nie była połączona z pojazdem silnikowym ciągnącym.


W sytuacji gdy dojdzie do odłączenia się naczepy od ciągnika siodłowego i spowoduje to szkodę, lecz podczas toczenia się, pieniądze z ubezpieczenia będą wypłacone z OC ciągnika, a nie naczepy. 

Koszt ubezpieczenia samochodów ciężarowych - podsumowanie

Reasumując, wiesz już, że ubezpieczyciele dzielą ciężarówki na auta do 3,5 tony i powyżej 3,5 ton. Jeśli posiadasz samochód zaliczany do pierwszej grupy, to możesz sprawdzić oferty polis za pośrednictwem naszego formularza.

Pamiętaj również, że wpływ na cenę ubezpieczenia ma wiele czynników takich jak parametry samochodu, dane kierowcy i historia ubezpieczeniowa. Gdy jesteś posiadaczem kilku ciężarówek, to rozważ korzystne rozwiązanie, jakim jest ubezpieczenie całej floty pojazdów. Co więcej: pakiety ubezpieczeń pojazdów ciężarowych są najlepszą opcją dla każdego przedsiębiorcy.

W Twoim imieniu, wynegocjujemy najlepsze warunki z ubezpieczycielem - z nami dostaniesz najlepszą ofertę na rynku.
Sprawdź też naszą ofertę na
5/5 - (1 vote)

Jan Myśliwiec

https://ubezpieczenieonline.com.pl

Na rynku ubezpieczeniowym funkcjonuje czynnie od 20 lat. Na blogu staram się w przystępny sposób przekazać swoją wiedzę i odpowiedzieć na pytania użytkowników. Prywatnie pasjonuje się teologią oraz starożytnym Egiptem.