Rejestracja samochodu ciężarowego – sprawdź, jak zarejestrować samochód ciężarowy

Czy wiesz, że 1 lipca 2021 roku zmieniły się przepisy związane z procedurą rejestracji samochodów ciężarowych? Obecnie wydziały komunikacji wymagają od właścicieli takich pojazdów przedstawienia dodatkowego dokumentu. Jest nim potwierdzenie braku obciążenia w postaci akcyzy. Dotyczy to zarówno aut sprowadzonych, bądź kupionych w obrębie Unii Europejskiej, jak i takich, w których wprowadzone przeróbki wymagają stosowanych adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda kompletna procedura rejestracji samochodu ciężarowego – sprawdź już teraz!

Rejestracja ciężarówek – jakie samochody się do nich zaliczają?

Zgodnie z przepisami ciężarówka to każdy pojazd, którego masa DMC przekracza 3,5 tony. Do grupy tej zaliczane są również tzw. pojazdy dostawcze ważące mniej niż 3500 kg. Oprócz tego za pojazd tego typu uznaje się każde auto mające homologację ciężarową. Procedurę rejestracji wszystkich powyższych samochodów opiszemy poniżej.

Gdzie zarejestrować ciężarówkę oraz kto może to zrobić?

Pojazd ciężarowy może zostać zarejestrowany wyłącznie przez jego właściciela. Co ważne, jeśli auto ma współwłaścicieli, wszystkie te osoby muszą być razem i złożyć stosowne dokumenty. Wyjątek stanowi sytuacja, w której auto będzie rejestrowane na firmę i znajduje się ono w jej majątku. W takim przypadku można oddelegować np. pracownika, ale pod warunkiem wystawienia mu pisemnego pełnomocnictwa.

Należy to zrobić w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania posiadacza ciężarówki. Bardzo istotne jest to, aby w momencie składania odpowiednich dokumentów auto miało ważną polisę OC.

Jakie dokumenty są niezbędne do zarejestrowania ciężarówki?

Podstawą do zarejestrowania ciężarówki jest przedstawienie dokumentów potwierdzających posiadanie własności do niej. Ich rodzaj zależny jest od tego, czy pojazd został kupiony w kraju, czy za granicą i sprowadzony do Polski.

Oprócz tego zgodnie z nowymi przepisami, niezbędne jest przedstawienie potwierdzenia braku konieczności zapłacenia akcyzy. Zwolnione są z niej pojazdy dostawcze o DMC poniżej 3,5 tony, służące wyłącznie do transportu towarów. W ich przypadku nie ma możliwości zamontowania we wnętrzu foteli do przewozu ludzi. Zwolnienie z podatku obejmuje także wszystkie pojazdu o masie powyżej 3500 kg.

Dodatkowo w każdym przypadku wymagane jest:
1

Ciężarówka kupiona w Polsce – dokumenty do rejestracji

Dotyczy to sytuacji, w której auto zostało kupione nowe w salonie w Polsce lub też używane, ale eksploatowane wcześniej na terenie kraju. Wtedy to do rejestracji wymagane są:

Kartę pojazdu wydaje oczywiście poprzedni właściciel lub salon, jeśli ciężarówka jest nowa. W przypadku aut używanych należy także przynieść dotychczasowe tablice rejestracyjne.

2

Ciężarówka pochodząca z kraju należącego do UE – dokumenty do rejestracji

W porównaniu do aut krajowych główna różnica w dokumentach polega na konieczności dostarczenia zagranicznego dowodu rejestracyjnego. W niektórych krajach składa się on z dwóch części i właściciel powinien dostarczyć obie. Może zdarzyć się tak, że tej drugiej brakuje, np. z powodu jej zaginięcia lub zniszczenia. Pomimo tego rejestracja auta będzie możliwa, ale tylko pod jednym warunkiem. Wydział komunikacji musi dostać od analogicznego organu z UE potwierdzenie, że auto było zarejestrowane w konkretnym kraju i może być zarejestrowane ponownie w innym.

W przypadku pojazdu sprowadzonego bardzo ważne jest to, aby do wniosku rejestracyjnego dołączyć przetłumaczone dokumenty. Musi to oczywiście zrobić tłumacz mający odpowiednie uprawnienia.

Pewne komplikacje mogą być związane z przeglądem technicznym i koniecznie zwróć na to uwagę. Przykładem są Niemcy, gdzie zgodnie z prawem przegląd robi się co 2 lata, kiedy w Polsce jest obowiązek ponawiania go co roku. Jeśli więc auto przeszło badania techniczne w tamtym kraju np. 14 miesięcy wcześniej, przed rejestracją należy je ponowić już w Polsce. Z kolei gdy minęło mniej, niż 12 miesięcy, wydział komunikacji na pewno je zaakceptuje.

3

Ciężarówka sprowadzona z kraju spoza UE – dokumenty do rejestracji

Jeśli auto pochodzi z kraju spoza UE, procedury są bardzo podobne do tych dotyczących ciężarówek pochodzących z wnętrza wspólnoty. Jedyna różnica polega na tym, iż dopuszczalna jest rejestracja bez przedstawienia dowodu rejestracyjnego z innego kraju. Może być to także dowolny inny dokument potwierdzający rejestrację, ale musi być wystawiony przez stosowny organ zagraniczny.

Oprócz tego należy mieć:

  • dowód poświadczający przejście przewozowej odprawy celnej,
  • pozostałe dokumenty przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego bądź właściwego konsula.
Sprawdź też naszą ofertę na
5/5 - (1 vote)