Ubezpieczenie OCPD
Najlepsze ubezpieczenie OCP przewoźnika
Poznaj ofertę na ubezpieczenie OCPD
Wypełnij formularz, a sprawdzimy dla Ciebie możliwość uzyskania polisy.
Nasz ekspert weryfikuje, który ubezpieczyciel ma najlepszą ofertę na rynku.
Nasz agent negocjuje w Twoim imieniu dodatkowe zniżki.
Na wskazany adres e-mail w umowie, wyślemy polisę.
SPRAWDŹ, CO ZYSKASZ Z NASZYMI EKSPERTAMI
Jesteśmy niezależnymi specjalistami. Współpracujemy z wieloma Towarzystwami Ubezpieczeniowymi.
Nasi eksperci w imieniu naszych Klientów negocjują z ubezpieczycielami dodatkowe zniżki.
Podczas zawierania ubezpieczenia, jak i w trakcie jego trwania, oferujemy niezobowiązująca pomoc.


Zadaj nam pytanie
Nie jesteś pewien, jak wypełnić formularz lub masz problem z jego wypełnieniem? Skontaktuj się z naszym specjalistą. Zapewniamy ubezpieczenia w ruchu krajowym, jak i międzynarodowym.
Spis treści
Czym jest OCPD?
OCPD zalicza się do grupy polis od odpowiedzialności cywilnej, których wykupienie nie jest obowiązkowe. Przeznaczone jest dla przewoźników drogowych specjalizujących się w transporcie towarów. Ubezpieczenia tego typu obejmują ochroną nie tylko ładunek, ale także kierowcę oraz pojazd. Warto przy tym podkreślić, że nie można łączyć OCPD z polisą komunikacyjną OC. Druga z nich jest obowiązkowa i musi być wykupiona na każdy samochód wykorzystywany w transporcie, niezależnie od tego, czy przewoźnik posiada OCPD.
Dla kogo ubezpieczenia OCPD?
Ubezpieczenie to jest przeznaczone dla każdego przewoźnika drogowego specjalizującego się w transporcie towarów w ruchu krajowym lub międzynarodowym. Nie ma tutaj znaczenia to, czy zlecenia są realizowane wyłącznie w kraju, czy również na terenie innych państw. Należy jednak pamiętać, że OCPD może obejmować swoim zasięgiem wyłącznie przewozy krajowe lub ogólnie, międzynarodowe. Wybierając konkretną ofertę, należy zwrócić na to uwagę.
Podstawowa ochrona w ramach tego ubezpieczenia obejmuje straty wynikające z uszkodzenia lub zniszczenia przewożonego towaru. W efekcie zdejmuje ono z przewoźnika odpowiedzialność za takie zdarzenie, przenosząc je na firmę ubezpieczeniową.
Jaki jest zakres ubezpieczenia OCPD?
Każda polisa OCPD dotyczy odpowiedzialności cywilnej przewoźnika wynikającej z niewykonania lub nienależytego zrealizowania zlecenia transportowego. Warto podkreślić, że ubezpieczenie oc przewoźnika obejmuje swoim zakresem jedynie transporty realizowane w celach zarobkowych, które są potwierdzone stosowną umową przewozową.
Ubezpieczenie OCPD (czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego) może mieć zasięg krajowy lub międzynarodowy. Co bardzo istotne, istnieje możliwość dodania do polisy zapisu o transportach kabotażowych i tym samym objęcie ich ochroną ubezpieczeniową. Jest to ważne dla tych przewoźników, którzy zarejestrowani są w Polsce, a wykonują przewozy, w których punkty załadunku i rozładunku są poza granicami naszego kraju.
OC przewoźnika drogowego - rodzaje polis
Podstawowy podział tych polis obejmuje zakres ich działania. Na rynku dostępne są ubezpieczenia przewoźnika drogowego w ruchu krajowym. Są przeznaczone dla przewoźników realizujących zlecenia transportowe wyłącznie na terenie Polski.
W przypadku działalności również poza granicami naszego kraju konieczne jest wykupienie OCPD międzynarodowego. W pierwszym przypadku przewoźnik musi kierować się przepisami ujętymi w Prawie przewozowym. Z kolei drugi typ tych polis wymusza stosowanie się do konwencji CMR (o umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów).
Pewnym oddzielnym rodzajem jest OCPD obejmujące transporty kabotażowe. Jest to jednak tylko dodatkowy, nieobowiązkowy pakiet do ubezpieczenia międzynarodowego.
Czy każdy przewoźnik musi posiadać OCPD?
Zgodnie z przepisami ubezpieczenia OCPD są nieobowiązkowe. Jednak pomimo tego obecnie stanowią tak naprawdę standard w branży przewozowej. Wynika to przede wszystkim z oczekiwań zleceniodawców, którzy posiadanie polisy często traktują jak warunek skorzystania z danych usług transportowych. Zwiększa ona bezpieczeństwo, dając klientom takich firm większą pewność, że w razie np. uszkodzenia ładunku, otrzymają stosowne odszkodowanie.
OC przewoźnika drogowego jest bowiem gwarantem tego. Gdy dojdzie do powyższej sytuacji, odpowiedzialność za szkody ponosi ubezpieczyciel. W efekcie brak tego ubezpieczenia może utrudniać przewoźnikowi działalność, gdyż straci wielu potencjalnych klientów.
Co obejmuje ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego?
Przedmiot ubezpieczenia stanowi odpowiedzialność cywilna przewoźnika drogowego z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu.
Odpowiedzialność przewoźnika w ruchu krajowym i międzynarodowym określane jest przez konwencję CMR oraz ustawę prawo przewozowe.
Jeśli przewoźnik, nie posiada OC przewoźnika, może ponosić odpowiedzialność za wiele niefortunnych zdarzeń:
- szkody rzeczowe polegające na utracie, ubytku, uszkodzeniu przesyłki towarowej;
- szkody finansowe powstałe w wyniku opóźnienia w dostawie;
- szkody powstałe wskutek rabunku i kradzieży;
- szkody powstałe z tytułu utraty lub uszkodzenia kontenera;
- szkody powstałe z tytułu przewozów materiałów niebezpiecznych.
i wiele innych…
Ubezpieczenie OCPD obejmuje ochronę na tego typu zdarzenia.
Zwracając uwagę na te kwestie, na pewno łatwiej będzie Ci dopasować ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego do indywidualnych potrzeb.
Ile kosztuje ubezpieczenie OCPD?
Wysokość składki za polisę OCPD zależy od wielu czynników i jest ustalana indywidualnie dla każdego przewoźnika. Wpływ na nią mają m.in. takie kwestie, jak:
- roczne obroty firmy transportowej – im większe, tym wyższa będzie składka za ubezpieczenie,
- rodzaj przewożonych towarów, szczególnie pod kątem tych zwiększonego ryzyka, jak środki pirotechniczne, alkohole, elektronika czy medykamenty,
- wysokość sumy gwarancyjnej, a więc maksymalnej kwoty odszkodowania,
- dodatkowe pakiety dokupione do podstawowej polisy OCPD,
- zakres terytorialny, ubezpieczenie krajowe lub międzynarodowe.
Oczywiście czynników może być więcej, gdyż każda firma ubezpieczeniowa ustala je samodzielnie według własnych kryteriów. Z tego powodu, aby znaleźć ofertę jak najkorzystniejszą, należy zapoznać się z wieloma propozycjami z różnych firm.
W jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OCPD?
Bardzo istotne jest to, aby przed podpisaniem umowy ubezpieczenia OCPD, dokładnie zapoznać się z jej zapisami. Należy zwrócić szczególną uwagę na tzw. listę wyłączeń. Znajduje się tam wykaz sytuacji, w przypadku których ubezpieczyciel zdejmuje z siebie odpowiedzialność za powstałe szkody. Ich charakter może być różny, gdyż zależy od polityki danej firmy ubezpieczeniowej.
Prawie zawsze ubezpieczalnie odmawiają wypłaty odszkodowania z OCPD, gdy do szkód dojdzie w wyniku:
- nieprawidłowego zabezpieczenia towaru na pojeździe, w tym pod kątem ewentualnego włamania,
- zatrzymania pojazdu z ładunkiem w miejscu nieprzeznaczonym do tego – często ubezpieczyciele wymagają, aby kierowcy robili przerwy na parkingach strzeżonych i oświetlonych,
- niezgodnej z przepisami jazdy po drogach,
- nietrzeźwości kierowcy lub bycia pod wpływem substancji psychoaktywnych.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia OCPD?
Opisana wcześniej lista wyłączeń to jeden z ważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia OCPD. Jednak kwestii takich jest o wiele więcej. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę fakt, że każda firma przewozowa ponosi inne ryzyko. Konieczne jest więc dopasowanie polisy do konkretnych potrzeb m.in. pod kątem:
- wysokości sumy ubezpieczeniowej – czy pokryje wartość towaru w przypadku szkody całkowitej,
- franczyzy redukcyjnej – często dotyczy ona towarów o dużej wartości i informuje o tym, jaki procent wartości szkód przewoźnik musi pokryć z własnej kieszeni, np. 10%,
- towarów objętych ochroną – jeśli brakuje tam przewożonych przez firmę ładunków, należy odpowiednio rozszerzyć zakres OCPD,
- warunków klauzuli postojowej, czyli czego oczekuje ubezpieczyciel pod kątem parkowania pojazdu przewożącego towar,
- objęcia ochroną ubezpieczeniową podwykonawców, jeśli przewoźnik korzysta z ich usług.
OCPD kalkulator online
Z naszą pomocą, uzyskasz najlepszą ofertę na ubezpieczenie OCPD. Wystarczy, że wypełnisz formularz na naszej stronie. Nasz specjalista, w Twoim imieniu, wynegocjuje z ubezpieczycielem najlepsze warunki umowy.
- Wypełnienie formularza nie zajmie Ci więcej niż kilka minut.
- Porównamy oferty towarzystw ubezpieczeniowych.
- Po przedstawieniu ofert przez naszych doradców, otrzymasz czas na zastanowienie i podjęcie finalnej decyzji.
FAQ - ubezpieczenie OCPD
Na koniec przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka często powtarzających się pytań zadawanych przez osoby planujące zakup ubezpieczenia OCPD. Pamiętaj, że wszystkie interesujące Cię informacje możesz uzyskać już teraz, wypełniając formularz na stronie. Specjaliści skontaktują się z Tobą, przedstawią najlepsze oferty dla tej polisy i udzielą wszelkich, związanych z nimi informacji.
Czy zakres OCPD jest zawsze taki sam?
Zdecydowanie nie, gdyż mamy tutaj do czynienia z ubezpieczeniem dobrowolnym. Podstawowy zakres ochrony w ramach OCPD zależy od oferty danego ubezpieczyciela. Można go jednak dowolnie rozszerzać i dopasowywać do konkretnych potrzeb. Oczywiście zawsze wiąże się to z wyższą składką.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia OCPD?
Czynników wpływających na cenę ubezpieczenie OCPD jest wiele. Zalicza się do nich m.in. roczne obroty firmy, rodzaj przewożonych ładunków czy zakres działania – krajowy lub międzynarodowy. Jeśli chcesz dokładnie poznać koszt tej polisy, najlepiej wypełnij formularz na stronie. Otrzymasz zestawienie ofert i wsparcie w wyborze.
Czy są jakieś ograniczenia w ochronie z OCPD?
O ewentualnych ograniczeniach można się dowiedzieć, przeglądając tzw. listę wyłączeń, która znajduje się w umowie OCPD. Z podstawowej ochrony praktycznie zawsze są wyłączone towary niebezpieczne. Do tego ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za straty wynikające z zaniedbań, jak niepoprawne zabezpieczenie ładunku, czy np. nietrzeźwości kierowcy.
Czy polisa OCPD to, to samo co OCP?
Tak, ubezpieczenie OCPD nazywane jest również jako: - ubezpieczenie OCP - ubezpieczenie OC przewoźnika w ruchu krajowym lub międzynarodowym - ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego
Czy suma gwarancyjna w polisie OCPD jest istotna?
Tak, warto sprawdzić, czy suma gwarancyjna polisy pokrywa całkowitą wartość przewożonego towaru. I czy, w umowie została określona franszyza redukcyjna i jeśli tak, to jakiej wysokości.
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OCPD?
Prowadzenie firmy przewozowej wiąże się z ogromnym ryzykiem dla firm transportowych. Przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za towar klienta od momentu jego przyjęcia aż do zdania. W branży tej ryzyko jego uszkodzenia jest bardzo duże, np. w wyniku wypadku drogowego. To najważniejszy powód, dla którego warto wykupić OCPD. Zapewnia firmie transportowej bezpieczeństwo, chroniąc przede wszystkim przed utratą płynności finansowej. Warto przy tym mieć świadomość, że OCPD zwiększa bezpieczeństwo również klienta firmy transportowej. Daje pewność, że w razie uszkodzenia lub zniszczenia jego towaru, otrzyma stosowne odszkodowanie. W efekcie posiadanie tej polisy poprawia wizerunek przewoźnika, ułatwiając mu przyciąganie do siebie nowych zleceniodawców.
Sprawdź nasze ubezpieczenia

