Ubezpieczenie komunikacyjne
Ubezpieczenie komunikacyjne pojazdów (OC i AC, NNW)
Porównywarka OC/AC
Wypełnij formularz, a sprawdzimy dla Ciebie możliwość uzyskania polisy.
Nasz ekspert weryfikuje, który ubezpieczyciel ma najlepszą ofertę na rynku.
Nasz agent negocjuje w Twoim imieniu dodatkowe zniżki.
Na wskazany adres e-mail w umowie, wyślemy polisę.
SPRAWDŹ, CO ZYSKASZ Z NASZYMI EKSPERTAMI
Jesteśmy niezależnymi specjalistami. Współpracujemy z wieloma Towarzystwami Ubezpieczeniowymi.
Nasi eksperci w imieniu naszych Klientów negocjują z ubezpieczycielami dodatkowe zniżki.
Podczas zawierania ubezpieczenia, jak i w trakcie jego trwania, oferujemy niezobowiązująca pomoc.


Zadaj nam pytanie
Nie jesteś pewien, jak wypełnić formularz lub masz problem z jego wypełnieniem? Skontaktuj się z naszym specjalistą.
Spis treści
Co to jest ubezpieczenie komunikacyjne?
Wymagane ubezpieczenia komunikacyjne reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Znajdziemy je w II dziale, który obejmuje „Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe”.
Grupa 10. zawiera obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wynikającej z posiadania i wykorzystywania pojazdów lądowych. Należy do nich znana polisa OC samochodu czy też ubezpieczenie odpowiedzialności przewoźnika.
Każde dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne działa w inny sposób. Jego zakres nie zależy od zapisów ustaw, lecz od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Zapewnia np. ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków lub określoną pomoc w związku ze zdarzeniem losowym.
Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych
Wyróżniamy kilka najważniejszych polis komunikacyjnych, które warto znać. Dobre rozeznanie w ofercie to gwarancja skutecznej ochrony. Wybierając ubezpieczenie OC z dodatkami można liczyć na korzystniejsze warunki umowy. W ten sposób dopasujesz ubezpieczenie do siebie i swojego pojazdu, a jednocześnie spełnisz ustawowy obowiązek.
Obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne
Do obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych zaliczamy:
- Ubezpieczenie OC krajowe – jest to najważniejszy rodzaj polisy komunikacyjnej, który chroni kierowcę pojazdu w zakresie odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane na terenie Polski lub innych krajów Unii Europejskiej;
- Zieloną Kartę – certyfikat poświadczający, że właściciel pojazdu jest objęty ubezpieczeniem OC zgodnie z prawem kraju, w którym przebywa (należącego do Systemu Zielonej Karty – poza Europą karta obowiązkowa jest np. w Izraelu czy Iranie);
- Ubezpieczenie graniczne – jeśli pojazd jest zarejestrowany poza krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Unii Europejskiej wraz z Islandią, Norwegią i Liechtensteinem), a właściciel nie posiada Zielonej Karty, to przejeżdżając przez granicę musi zawrzeć umowę ubezpieczenia granicznego.
Nieobowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne
Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne obejmują:
- AC (autocasco) – ubezpieczenie pojazdu od zdarzeń losowych, np. kolizji drogowej, kradzieży czy uszkodzenia przez osoby trzecie
- NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (chroni życie i zdrowie kierowcy, a więc pokrywa koszty pomocy medycznej, hospitalizacji, rehabilitacji itp.)
- Assistance – ubezpieczenie komunikacyjne, które gwarantuje otrzymanie pomocy w nieoczekiwanych sytuacjach, np. awarii samochodu czy przebicia opon.
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych
Wspomniana wcześniej ustawa z dnia 22 maja 2003 roku reguluje zakres i sposób zawierania umów komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Obowiązek dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. W akcie prawnym określone są zasady zawierania i wykonywania umów ubezpieczeniowych, zadania i zasady działania UFG i PBUK oraz sposób kontrolowania, czy obowiązek zawarcia umowy został spełniony.
Spełnienie ustawowego obowiązku ubezpieczenia oznacza zawarcie umowy, na mocy której osoba zobowiązana (właściciel pojazdu) korzysta z ochrony ubezpieczeniowej w zakresie i czasie odpowiadającym obowiązującym przepisom. Warto zaznaczyć, że okres ochrony ubezpieczeniowej nie może obejmować czasu przed zawarciem umowy.
Co wpływa na wysokość składki OC?
Ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jego zakres jest regulowany prawnie, wysokość składki zależy wyłącznie od woli firmy ubezpieczeniowej. Tańsza polisa OC nie oznacza węższej ochrony. Porównywanie ofert można więc ograniczyć do porównywania cen. Droższe ubezpieczenie OC opłaca się tylko wtedy, gdy łączy się z rabatem lub atrakcyjnym cenowo dodatkiem.
Jeśli interesuje Cię, na jakiej podstawie ubezpieczyciel wylicza składkę OC, istnieje kilka kryteriów. Z pewnością bierze pod uwagę wiek, miejsce zamieszkania i doświadczenie kierowcy. Czynniki te mają wpływ na prawdopodobieństwo spowodowania wypadku, co pokazują statystyki policji.
Towarzystwo ubezpieczeniowe musi dbać o ochronę własnego interesu – dlatego niektórzy kierowcy będą musieli zapłacić więcej za polisę OC. Nie bez znaczenia są także dane pojazdu. Jego model, przebieg, rodzaj silnika czy rocznik mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
Najtańsze ubezpieczenie AC – czy warto?
Inną sytuację obserwujemy w przypadku ubezpieczenia AC. Jest nieobowiązkowe, a więc ubezpieczyciel może dowolnie ustalać zakres ochrony i warunki jej działania. W tym wypadku o cenie decyduje wartość samochodu – od niej zależą koszty ewentualnych napraw.
Czynniki wpływające na składkę OC mają zastosowanie także w obliczaniu składki AC. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie zapoznaj się z OWU – ogólnymi warunkami umowy. Być może konieczne będzie rozszerzenie ubezpieczenia, co wiąże się z dodatkowym kosztem, a pierwotna oferta przestanie być atrakcyjna.
UBEZPIECZENIE NNW I ASSISTANCE – DODATKOWA OCHRONA
Dobrowolne polisy komunikacyjne często sprzedawane są w atrakcyjnych pakietach. Jeśli możesz dostać pakiet OC, AC i NNW lub Assistance w dobrej cenie, warto skorzystać z takiej możliwości.
Assistance
Ubezpieczenie Assistance przyda się zwłaszcza kierowcom, którzy dużo podróżują lub realizują transport na długich trasach. Jeśli zdarzy się awaria, kierowca może liczyć nie tylko na odholowanie pojazdu lub wsparcie boostera. Czasami pomoc oznacza zapewnienie noclegu w hotelu, dostarczenie pojazdu zastępczego lub opiekę nad dziećmi.
NNW
Polisa NNW okaże się nieoceniona, jeśli spowodujesz wypadek drogowy i odniesiesz uszczerbek na zdrowiu. Kierowca będący ofiarą kolizji, za którą winę ponosi ktoś inny, otrzymuje odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli to Ty popełnisz błąd, a stłuczka będzie poważna, koszty własnego leczenia pokryjesz sam – chyba że wykupisz wcześniej ubezpieczenie NNW.
Kup ubezpieczenie komunikacyjne przez Internet
Jeśli szukasz taniego OC lub dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, umowę możesz zawrzeć bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że porównasz oferty firm ubezpieczeniowych i wypełnisz formularz na stronie internetowej. Możesz także zwrócić się do nas – oferujemy profesjonalną pomoc w doborze ubezpieczeń. Zyskaj polisę, która jak najmniejszym kosztem ochroni Cię przed każdym ryzykiem!
- Wypełnienie formularza nie zajmie Ci więcej niż kilka minut.
- Porównamy oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych.
- Wynegocjujemy zniżki w Twoim imieniu.
Sprawdź nasze ubezpieczenia

