Ubezpieczenie od niewykonania lub nienależytego wykonania umowy spedycji

Ubezpieczenie OC Spedytora

Polisy OCS, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora, przeznaczone są dla wszystkich firm świadczących usługi spedycyjne. Ubezpieczenie OC spedytora mogą kupować przedsiębiorstwa obsługujące przewozy krajowe, jak i międzynarodowe. Choć tego rodzaju ubezpieczenia transportowe zalicza się do grupy nieobowiązkowych, tak stają się standardem w tej branży. Z jednej strony chronią interesy spedytora, ale jednocześnie podnoszą jego wiarygodność, wpływając na pozytywny wizerunek i większe zainteresowanie ze strony klientów.

Czym jest OC Spedytora?

ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO obraz 1

Zacznijmy od wyjaśnienia bardzo istotnej różnicy – OC spedytora nie ma nic wspólnego z OC zawodowym spedytora.

Ubezpieczenie OC zawodowe spedytora jest rodzajem ubezpieczenia obowiązkowego. Musi je posiadać każda firma spedycyjna, m.in. z faktu, że stanowi podstawę podczas ubiegania się o wydanie licencji umożliwiającej świadczenie usług. Ponieważ polisy te są obowiązkowe, każda oferująca je firma ubezpieczeniowa musi zapewnić zakres ochrony zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. W każdym przypadku, gdy dojdzie do tzw. zdarzenia ubezpieczeniowego, powinno zostać wypłacone odszkodowanie.

Dodać należy jeszcze, że OC spedytora nie ma także nic wspólnego z OC komunikacyjnym. Ponownie, druga z polis jest obowiązkowa i musi ją wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego.

OC spedytora, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora jest nieobowiązkowe. Celem OCS jest przede wszystkim zapewnienie ochrony na wypadek zdarzeń, w których wyniku towar zostanie uszkodzony bądź zniszczony. Odszkodowanie można otrzymać również w przypadku nienależytego wykonania umowy spedycji.

OC spedytora nie jest obowiązkowe, ale i tak warto je mieć!

Teraz już wiesz, że OC spedytora jest nieobowiązkowe, ale jeśli ta informacja skłoniła Cię do odpuszczenia sobie jego zakupu, wstrzymaj się jeszcze chwilę! Ubezpieczenie OCS jest bowiem polisą, która gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa firmie spedycyjnej. Jeśli towar, za który odpowiadasz, ulegnie uszkodzeniu w transporcie, powstałą w ten sposób szkodę pokryjesz z własnej kieszeni. Zapłacisz także wtedy, gdy Twój klient będzie mieć roszczenia związane m.in. z nieterminowym wykonaniem usługi spedycyjnej.

Prawda jest taka, że ubezpieczenia OC spedytora powoli stają się standardem w tej branży. Chronią interesy zarówno spedytora, jak i jego klienta, który w przypadku braku takiej polisy zazwyczaj po prostu pójdzie do konkurencji. Polisa ta poprawia więc wizerunek Twojego przedsiębiorstwa, ułatwiając Ci utrzymanie się na rynku.

Oczywiście pamiętaj, że z racji faktu, iż OC spedytora jest nieobowiązkowe, zakres ochrony zależy tylko i wyłącznie od oferty danego ubezpieczyciela. Jeśli jest on dla Ciebie niesatysfakcjonujący, możesz go rozszerzyć, oczywiście odpowiednio za to dopłacając. Każda firma spedycyjna działa na nieco innych zasadach, a więc zagrożenia, z jakimi się spotyka, mogą być odmienne.

Warto jeszcze dodać, że klient spedytora może dodatkowo we własnym zakresie ubezpieczyć towar. Służy temu ubezpieczenie CARGO, które również są nieobowiązkowe. Chętnie wykupują je także firmy transportowe korzystające z usług podwykonawców. Jeśli bowiem dojdzie do uszkodzenia lub zniszczenia towaru, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie niezależnie od tego, czy szkoda była z winy przewoźnika, czy np. zdarzenia losowego.

Dlaczego obserwujemy coraz większe zainteresowanie OCS?

Wynika to z faktu, że osoby korzystające z usług spedycyjnych chcą czuć się bezpiecznie. OCS chroni finanse obu stron, a więc zarówno usługobiorcy, jak i usługodawcy.

Jeśli w ramach realizowanego przewozu np. dojdzie do uszkodzenia towaru, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Jeśli jesteś zainteresowany tym ubezpieczeniem, już teraz wypełnij formularz na stronie i poznaj wysokość składki. Doświadczony doradca pomoże Ci w dopasowaniu zakresu ochrony do potrzeb i wyborze najlepszej oferty!

Ubezpieczenie OC Spedytora - oblicz składkę

Aby dokładnie poznać cenę polisy OCS, powinieneś przeprowadzić kalkulację, wybierając ofertę konkretnego ubezpieczyciela i konfigurując zakres ochrony. W tym m.in. pomocą Ci doradcy z naszej multiagencji. Prześwietlą oferty wielu firm ubezpieczeniowych, odpowiednio dopasują do Twoich potrzeb i przedstawią je w formie przejrzystego zestawienia. Już teraz wylicz składkę dla OC spedytora – wypełnij formularz na stronie.

Współpracujemy z wiodącymi Ubezpieczycielami

Dlaczego warto nam zaufać

SPRAWDŹ, CO ZYSKASZ Z NASZYMI EKSPERTAMI
BOGATA OFERTA

Oferujemy ubezpieczenia jedynie sprawdzonych Towarzystw Ubezpieczeniowych.

OKOŁO 20% TAŃSZE POLISY OCS

Z reguły, jesteśmy w stanie zaproponować o ok. 20% tańsze polisy OCS niż konkurencja.

Bezpłatna pomoc

Całkowicie bez obowiązująco pomożemy Państwu we wszystkich kwestiach związanych z ubezpieczeniem.

ubezpieczenie

Zadaj nam pytanie

Planujesz kupić ubezpieczenie OCS, ale masz jakieś pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami, nasz specjalista z chęcią pomoże!

Imię i nazwisko:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Adres e-mail:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Numer telefonu:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wpisz pytanie
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Zadzwoń do nas
+48 721 676 315

pon.-pt. 9:00 – 19:00

+48 534 460 198

pon.-pt. 9:00 – 19:00

Wypłata odszkodowania z polisy OCS

Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie z OC spedytora, jeśli w trakcie realizacji zlecenia spedycyjnego towar zostanie uszkodzony lub zniszczony. Tutaj jednak pojawia się pewne istotne „ale”…kluczowe jest to, aby do szkody nie doszło z winy właśnie spedytora. Polisa ta obejmuje bowiem różne zdarzenia losowe. Co to konkretnie oznacza?

Najlepiej podeprzeć się prostym przykładem. Załóżmy, że ładunek uszkodził się podczas transportu w wyniku przesunięcia na naczepie. W takim przypadku ubezpieczyciel z pewnością zbada, czy został on prawidłowo zabezpieczony, a sam pojazd nie był np. przeładowany. Jeśli nieprawidłowości zostaną wskazane, ubezpieczenie nie będzie wypłacone. W takiej sytuacji odpowiedzialność spadnie na samego spedytora.

Podobnie wygląda to m.in. w przypadku kradzieży towaru. Tutaj znów ubezpieczyciel sprawdzi, czy np. pojazd był odpowiednio zabezpieczony na parkingu i został zaparkowany w strefie strzeżonej. Gdy warunki te zostaną spełnione, będzie wypłacone odszkodowanie z OCS.

Od powyższego jest tylko jeden wyjątek – dodatkowa klauzula w ubezpieczeniu. Niektórzy ubezpieczyciele oferują rozszerzenie OCS o szkody wynikające z błędów lub niekompetencji samego spedytora.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC spedytora?

Niewątpliwie jest to pytanie, które bardzo szybko zadaje nam większość osób zainteresowana zakupem OCS. Niestety jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na nie jest niemożliwe. Wszystko dlatego, że ubezpieczenia te są nieobowiązkowe, ich zakres różni się zależnie od oferty, a to z kolei przekłada się na cenę. Cena i suma ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej spedytora obliczana jest indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.

Z doświadczenia wiemy, że polisy OC spedytora w podstawowej formie zwykle kosztują od kilkuset złotych rocznie wzwyż. Jednak im większy zakres ochrony, tym wyższa stawka. Wpływ na nią mają m.in. takie czynniki, jak obroty spedytora, rodzaj przewożonych ładunków czy obszar działania (przewozy krajowe lub międzynarodowe).

Ubezpieczenie OC Spedytora zakres ochrony - podstawowy

W takim przypadku zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego. Podstawowe OC spedytora obejmuje odpowiedzialność wynikającą właśnie ze znajdujących się w nim zapisów. Dotyczy to oczywiście szkód związanych z niewykonaniem lub nienależytym zrealizowaniem usług spedycyjnych. OCS w takiej formie obejmuje więc podstawowe obowiązki spedytora wynikające z podpisanej przez niego umowy o świadczenie usług. Dotyczy to więc przede wszystkim:

Jakich zdarzeń nie obejmuje większość polis OC spedytora?

Pamiętaj, że w zapisach do umowy dla każdej polisy OCS znajdziesz tzw. listę wyłączeń. Są to dokładnie określone zdarzenia, których wystąpienie nie spowoduje przejęcia przez ubezpieczyciela odpowiedzialności za wywołane nimi szkody. Zwykle celem jest tutaj ochrona firmy ubezpieczeniowej przed próbami wyłudzenia odszkodowania. Do tego dochodzą kwestie, które znacząco podnoszą ryzyko podpisania umowy o OCS.

Powyższe sprawia, że zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie, powinieneś wnikliwie zapoznać się z listą wyłączeń.

Koniecznie sprawdź, czy ochroną objęte są szkody będące następstwem:

Pamiętaj, że w razie potrzeby ważne dla Ciebie wyłączenia z odpowiedzialności możesz wykreślić, odpowiednio rozszerzając zakres ochrony w ramach OCS.

Jakich zdarzeń nie obejmuje większość polis OC spedytora?

Opcje rozszerzenia ochrony w ramach OC spedytora w dużej mierze zależą od oferty danego ubezpieczyciela. Pamiętaj, że każdy dodatkowy pakiet wiąże się z wyższą składką roczną za polisę. 

Biorąc pod uwagę najpopularniejsze pakiety, można tutaj wymienić m.in.:

i wiele więcej. Ubezpieczenie OCS możesz więc w dużym zakresie dopasować do indywidualnych potrzeb i pamiętaj, aby zawsze zrobić to skrupulatnie.

Dlaczego warto wykupić OCS z pomocą brokera ubezpieczeniowego?

Jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z pomocy brokera ubezpieczeniowego, aby wykupić polisę OCS. Przede wszystkim zyskasz pewność dokładnego zweryfikowania ofert od wszystkich cenionych ubezpieczalni. Do tego otrzymasz wsparcie w wyborze, w tym dopasowaniu zakresu ochrony do potrzeb.

Najważniejsze jest jednak to, że jako broker ubezpieczeniowy możemy zaproponować Ci pakiety rozszerzające OCS, do których sam nie miałbyś dostępu. Zadbamy także o to, aby z umowy wykreślić wszystkie niekorzystne dla Ciebie zapisy. Z naszą pomocą będziesz mógł rozszerzyć OC spedytora m.in. o:

Już dziś wykup ubezpieczenie OC Spedytora

Pamiętaj, że działając w branży związanej z transportem, spedycją i logistyką, możesz skorzystać z wielu innych ciekawych ubezpieczeń. Jako doświadczony broker ubezpieczeniowy, oprócz OCS, możemy zaproponować także m.in.:

Nasza oferta ubezpieczeniowa jest dużo szersza i zawsze dopasujemy ją do indywidualnych potrzeb klienta. Zapraszamy do wypełnienia formularza w celu zapoznania się ze wszystkimi propozycjami!