Ubezpieczenie samochodu ciężarowego

Ubezpieczenie ciężarówki wcale nie musi być drogie! Od wielu lat, specjalizujemy się głównie w ubezpieczeniach dla firm transportowych. Dobieramy indywidualnie najlepsze produkty ubezpieczeniowe i negocjujemy zniżki w Twoim imieniu z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi. Oblicz składkę na ubezpieczenie samochodu ciężarowego. Sprawdź nasz kalkulator ubezpieczenia samochodu ciężarowego.

Ubezpieczenie samochodów ciężarowych nie musi być drogie

Jako właściciel samochodu ciężarowego musisz zdawać sobie sprawę z tego, że OC nie będzie tak tanie, jak w osobówkach. Z drugiej strony nie gódź się na polisy, które opiewają na wysokie kwoty. Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego naprawdę nie musi być aż tak drogie!

Jak ubezpieczyć samochód ciężarowy?
1. Wypełnij formularz

Wypełnij formularz za OC ciężarowe, a sprawdzimy dla Ciebie możliwość uzyskania polisy.

2. Porównamy ofertę

Nasz ekspert weryfikuje, który ubezpieczyciel ma najlepszą ofertę na rynku.

3. Wynegocjujemy zniżki

Nasz agent negocjuje w Twoim imieniu dodatkowe zniżki.

4. Wystawimy polisę

Elektronicznie lub pocztą tradycyjną wysyłamy polisę.

Jesteśmy ekspertami do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych. Poznaj wysokość składki, korzystając z naszego kalkulatora OC. Bez wychodzenia z domu obliczysz kwotę składki za ubezpieczenie OC i AC.

Ubezpieczenie auta ciężarowego już od 2600 zł rocznie. Ubezpieczyliśmy tysiące firm transportowych w Polsce, znajdziesz u nas najlepsze ubezpieczenie dla swojej firmy.

PORÓWNAJ OFERTY UBEZPIECZENIA

Skorzystanie z naszego formularza to najlepszy sposób na to, aby znaleźć tanią polisę dla samochodu ciężarowego. Uzupełnij wszystkie dane i wyślij je do nas. Przygotujemy kalkulację skrojoną pod Twoje potrzeby, wybierając dla Ciebie najtańsze oferty!


Osoba do kontaktu

Czym według ubezpieczycieli jest pojazd ciężarowy?

Samochód ciężarowy według ustawy Prawo o ruchu drogowym określany jest jako czterokołowy pojazd, który służy do transportowania ładunków i osób. Warto wiedzieć, że według ustawy VAT, pojazdy uznawane są za ciężarowe, jeśli ich masa całkowita przekracza  3,5 tony i powyżej.

Jeśli planujesz ubezpieczyć swoją ciężarówkę, powinieneś wiedzieć, jaki pojazd ciężarowy posiadasz. Choć brzmi to dla wielu absurdalnie, tak musisz mieć świadomość tego, że ubezpieczyciele dzielą takie auta na dwie odrębne grupy.

SAMOCHODY CIĘŻAROWE DO 3,5 TONY

Pierwsza z nich to samochody ciężarowe o masie do 3500 kg. W ich przypadku mamy do czynienia z pojazdami dostawczymi. Dlaczego jest to ważne? Gdyż firmy ubezpieczeniowe traktują je, jak auta osobowe. Za przykład może tutaj posłużyć polisa AC, którą ma w swojej ofercie Warta. Zgodnie z warunkami umowy, może ona objąć ochroną ciężarówkę pod warunkiem, jej masa nie przekracza 3,5 tony. Do tego pojawiają się inne warunki, w tym maksymalna ładowność 800 kg oraz wiek do 6 lat.

samochód dostawczy
samochód ciężarowy

SAMOCHODY CIĘŻAROWE POWYŻEJ 3,5 TONY

Powyższe oznacza, że wszystkie pojazdy ważące ponad 3500 kg są traktowane jak ciężarówki. W efekcie właściciele takich samochodów mogą mieć problemy ze znalezieniem dobrej oferty ubezpieczenia. Mniej firm ubezpieczeniowych proponuje polisy OC dla pojazdów ciężarowych. Co więcej, część z nich mocno zawyża ich ceny, a więc przy wyborze konkretnej oferty warto wykazać się dużą czujnością. Jeszcze trudniej jest znaleźć niedrogie AC dla takich aut, które charakteryzuje się przy tym szerokim zakresem ochrony.

Skąd takie podejście firm ubezpieczeniowych? Chodzi tutaj przede wszystkim o ryzyko – szansa, na spowodowanie wypadku przez ciężarówkę jest stosunkowo wysoka. Do tego dochodzi fakt, że skutki kolizji zwykle są bardzo duże. Wynika to z ogromnej masy pojazdów ciężarowych, a więc likwidacja szkód wiąże się z wypłatą wysokich odszkodowań.

Współpracujemy z wiodącymi Ubezpieczycielami

Wybierz doświadczonych specjalistów

SPRAWDŹ, CO ZYSKASZ Z NASZYMI EKSPERTAMI
Wiele ofert w jednym miejscu

Nie trzymamy się kurczowo jednego ubezpieczyciela. Oferujemy naszym Klientom najlepsze oferty na rynku.

Tańsze ubezpieczenia OC/AC

Ekspert UbezpieczenieOnline wynegocjuje z ubezpieczycielem dodatkowe zniżki.

Pomoc przez cały okres trwania polisy

Nasi eksperci będą służyć pomocą również w trakcie trwania umowy o ubezpieczenie samochodu ciężarowego.

ubezpieczenie

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego przez internet – czy jest możliwe?

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu ciężarowego o masie do 3,5 tony, bez problemu znajdziesz i kupisz polisę OC czy AC przez internet. Auta te traktowane są jak „osobówki” (samochody dostawcze), a więc w zasadzie będziesz mógł wybierać spośród ofert zdecydowanej większości ubezpieczycieli.

W nieco gorszej sytuacji są osoby posiadające ciężarówki przekraczające powyższą masę. Znalezienie ubezpieczenia przez internet może być trudne, ale spokojnie – służymy swoją pomocą przy ubezpieczeniu samochodu ciężarowego! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami i przedstawisz potrzeby, a na Twoje zlecenie przeanalizujemy rynek. Porozmawiamy z firmami ubezpieczeniowymi, przygotujemy zestawienie ofert i pomożemy Ci w wyborze najlepszej.

Z nami każdy może w dobrej cenie i kompleksowo ubezpieczyć swoje auto, zarówno o masie powyżej, jak i poniżej 3500 kg. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnego na stronie kalkulatora ubezpieczeniowego, wypełnisz i wyślesz formularz online!

Zadaj nam pytanie

Nie jesteś pewien, jak wypełnić formularz lub masz problem z jego wypełnieniem? Skontaktuj się z naszym specjalistą. 

Imię i nazwisko:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Adres e-mail:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Numer telefonu:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wpisz pytanie
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Zadzwoń do nas
+48 721 676 315

pon.-pt. 9:00 – 19:00

+48 534 460 198

pon.-pt. 9:00 – 19:00

KOMPENDIUM WIEDZY O UBEZPIECZENIU SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH

Najtańsze ubezpieczenia samochodów ciężarowych

Większość ludzi wychodzi z założenia, że jeśli coś jest bardzo tanie, to znaczy, że jest niskiej jakości. Zazwyczaj to się sprawdza, ale nie w przypadku ubezpieczeń OC samochodów ciężarowych.

Za OC samochodu ciężarowego nie ma sensu przepłacać! Zakres ochrony jest dokładnie regulowany przez ustawę. Co to oznacza? Nie ma znaczenia, gdzie wykupisz swoje ubezpieczenie OC. Zawsze masz pewność, że ochrona jest na tym samym poziomie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami suma ubezpieczeniowa dla OC komunikacyjnego musi wynosić:

 • 5 210 000 euro w przypadku szkód na ludziach,
 • 1 050 000 euro w przypadku szkód na mieniu.


Powyższe stawki OC dotyczą zarówno ubezpieczeń dla jednośladów, jak i samochodów osobowych oraz ciężarowych. Jak w takim razie znaleźć to najtańsze ubezpieczenie samochodu ciężarowego? Najlepiej z naszą pomocą! Wypełnij formularz i wyślij go do nas online. Przedstawimy Ci najlepsze oferty na ubezpieczenia pojazdów ciężarowych.

Brak ubezpieczenia OC samochodu ciężąrowego

Jeździsz samochodem ciężarowym bez ważnego ubezpieczenia OC? Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele ryzykujesz! Najmniejszy wymiar kary, jaki może Cię spotkać, będzie efektem zwykłej, policyjnej kontroli drogowej. Dostaniesz mandat za brak dokumentu oraz zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny.

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami auto bez OC nie może poruszać się po drogach publicznych. Reguluje to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

W Polsce kontrolę obowiązku zawarcia umowy komunikacyjnego ubezpieczenia OC sprawuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Kara za brak polisy OC samochodu ciężarowego

Prawdziwe problemy zaczną się jednak później. Policja zgłosi tę sytuację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli okaże się, że polisa faktycznie nie została zakupiona, UFG nałoży wysoką karę. Ile ona wynosi? To zależy od tego, ile czasu minęło od ostatniej ważnej polisy. W przypadku samochodów ciężarowych stosuje się następujące widełki:

 • brak OC do 3 dni to kara w wysokości 1010 zł,
 • brak OC od 3 do 14 dni kończy się karą w wysokości 2520 zł,
 • brak OC powyżej 14 dni to kara 5040 zł.
 

Pamiętaj, że w ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym często kontrolowane są polisy. Możesz więc dostać karę nawet wtedy, gdy nie zostałeś zatrzymany przez Policję!

Powyższe stawki to jednak nic w porównaniu z tym, jakie koszty czekają na Ciebie, gdy nieubezpieczonym autem doprowadzisz do wypadku. Czy wiesz, że zapłacisz za wszystkie szkody na mieniu, ludziach oraz za ewentualną akcję ratowniczą? Zdajesz sobie sprawę, że nierzadko są to kwoty przekraczające milion złotych?! To chyba wystarczają argument, aby płacić za OC ciężarówki na czas. Jazda bez ubezpieczenia po prostu się nie opłaca.

Ubezpieczenia ładunków w transporcie krajowym i międzynarodowym

Jeśli jesteś właścicielem samochodu ciężarowego, to zapewne wykorzystujesz go do przewozu towarów swoich klientów. W takiej sytuacji pamiętaj, aby ochroną objąć również ładunek. Czy zdajesz sobie sprawę, jak wiele zagrożeń czeka na kierowców zawodowych?

W przypadku ładunku wystarczy niebezpieczna sytuacja na drodze. Kierowca wykonuje szybki manewr kierownicą, a towary przewracają się i ulegają uszkodzeniu. Myślisz, że to niemożliwe? Nawet drobna pomyłka w zabezpieczaniu ładunku może się tak skończyć.

Ubezpieczenie ładunku jest również ważne z punktu widzenia jego kradzieży. Czy wiesz, że pojazdy ciężarowe naprawdę często padają łupem złodziei? Nie zawsze jest to chęć przejęcia wyjątkowo cennego towaru. Nierzadko sam pojazd jest łakomym kąskiem dla takiej osoby. Kradzież oznacza utratę nie tylko samochodu ciężarowego, ale także ładunku, który przewoził.

W przypadku samego OC musisz pamiętać o tym, że ciężarówki są najbardziej narażone na wypadki. Siedzące za ich kierownicą osoby spędzają wiele godzin w trasie. Pojawia się nie tylko zmęczenie, ale i nierzadko ogromny stres związany z goniącymi terminami. Do tego dochodzą trudne warunki pogodowe i różne nieprzewidziane sytuacje na drogach. Wszystko to sprzyja wypadkom, które w przypadku ciężarówek mogą być niestety bardzo poważne.

PAMIĘTAJ O UBEZPIECZENIU NACZEPY!

Jeśli masz ciągnik siodłowy, musisz pamiętać o tym, że obowiązkowemu ubezpieczeniu OC podlega nie tylko on, ale i podłączona do niego naczepa. Jest to ważne, gdyż polisa wykupiona na ciężarówkę obejmuje swym zasięgiem naczepę tylko w określonych sytuacjach. Odszkodowanie zostanie wypłacone wtedy, gdy to ona „wyrządziła” szkody, będąc podłączoną do pojazdu ciężarowego. Druga możliwość to szkoda, do której doszło w wyniku odłączenia się naczepy znajdującej się w ruchu.

Po co w takim razie dodatkowe ubezpieczenie OC naczepy? OC ciągnika siodłowego nie obejmuje ochroną sytuacji, gdy naczepa była od niego odłączona i nie toczyła się. Zakres takiej polisy jest oczywiście mniejszy, dlatego i jej cena zwykle będzie przystępna.

Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego - oferta

Właściciele pojazdów ciężarowych korzystają z naszej oferty, ponieważ pomagamy w znalezieniu najlepszej polisy ubezpieczeniowej – negocjujemy w imieniu właścicieli samochodów ciężarowych najlepsze warunki z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Wystarczy, że uzupełnisz kilka informacji w formularzu jak np. parametry pojazdu, dane kierowcy, planowany przebieg, historia ubezpieczenia, pojemność silnika, rodzaj przewożonych ładunków i inne, a w przeciągu 24h poznasz wysokość składki OC na samochód ciężarowy.

Pomagamy również w przypadku ubezpieczeń dodatkowych (np. ubezpieczenia ładunków, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej spedytora, ubezpieczenia OCP itd…)

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Wspomnieliśmy już o karach i zagrożeniach, jakie czyhają na kierowców ciężarówek. Co jednak z cenami takich ubezpieczeń, czy jest drogo? Niestety udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest bardzo trudne. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych, ale ciężko znaleźć górną granicę. Wiemy, że pojawiają się stawki opiewające na kwoty nawet 12 000 zł i to za jedną ciężarówkę.

Jednak spokojnie, to wcale nie znaczy, że aż tyle będziesz płacił za polisę. Tak absurdalne kwoty to efekt niechęci niektórych firm ubezpieczeniowych do obejmowania ochroną OC ciężarówek. Wynika to z faktów, o których wspominaliśmy wcześniej. Takie pojazdy są bardzo narażone na wypadki, a to sprawia, że zaoferowanie polisy wiąże się z dużym ryzykiem.

Część ubezpieczalni w ogóle nie ma oferty dla właścicieli ciężarówek. W przypadku pozostałych niektóre firmy mogą z premedytacją stosować zaporowe stawki. Z tego powodu powinieneś porównać ze sobą wszystkie dostępne opcje. Kiedy w jednej firmie polisa będzie kosztować 10 000 zł, w innej jej cena może wynosić 2-3 tysiące złotych! Każda ubezpieczalnia stosuje indywidualne kryteria wyliczania ryzyka zawarcia umowy z klientem.

kalkulator ubezpieczenia samochodu ciężarowego

Całkowicie niezobowiązująco, możesz skorzystać z naszego kalkulatora i porównać ofertę wielu ubezpieczycieli. W przeciwieństwie do dostępnych kalkulatorów w Internecie – za naszym stoi specjalista ubezpieczeniowy, który dopasuje indywidualnie ofertę i wynegocjuje specjalne zniżki. Polisa OC nie musi być droga, a za ubezpieczenia OC nie ma sensu przepłacać. Oblicz cenę za ubezpieczenie ciężarówki.

Co wpływa na koszt polisy OC dla samochodu ciężarowego?

Ponieważ przepisy narzucają tylko określony zakres ochrony w ramach OC, firma ubezpieczeniowa może bez ograniczeń ustalać stawki cenowe. Każda z nich kieruje się do tego własnymi kryteriami do określania ryzyka. W efekcie nie jesteśmy w stanie wymienić ich wszystkich, ale możemy zaprezentować te, które pojawiają się praktycznie zawsze.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA CENĘ UBEZPIECZENIA POJAZDU CIĘŻAROWEGO:

 • Wysokość zniżek, która zależy od lat bezszkodowej jazdy.
 • Staż za kierownicą pracownika, który korzysta z auta.
 • Marka, model oraz rodzaj samochodu ciężarowego.
 • Rodzaj ładunków, jakie są zazwyczaj przewożone.
 • Forma wykorzystania pojazdu, a więc w transporcie krajowym lub międzynarodowym.
 • Region, w którym samochodu jest zarejestrowany.

To oczywiście tylko przykłady, gdyż kryteriów jest o wiele więcej. Jeśli chcesz dokładnie poznać ceny ubezpieczenia OC dla samochodu ciężarowego, najlepiej już teraz wypełnij formularz na naszej stronie. Przygotujemy dla Ciebie zestawienie, które będzie obejmowało wszystkie dostępne na rynku oferty. Oczywiście dopasujemy polisę do Twoich potrzeb!

Rodzaj pojazdu ma duży wpływ na cenę ubezpieczenia OC

Pamiętaj, że typ samochodu będzie miał ogromny wpływ na koszt ubezpieczenia OC.

Najwięcej zapłacą właściciele dużych ciągników siodłowych ciągnących naczepy. Dużo tańsze są zwykłe samochody ciężarowe, często nazywane solówkami. Jeszcze mniej zapłacą właściciele busów, szczególnie przystosowanych do przewożenia towarów. Tańsze będą również ciężarówki z przyczepą.

Jakie pakiety dodatkowe warto dokupić do OC na samochód ciężarowy?

W przypadku ciężarówek tzw. gołe OC może być zbyt niską ochroną. Jak wspominaliśmy już wcześniej, powinieneś zadbać o ochronę przewożonego przez Ciebie ładunku. Oprócz tego gorąco polecamy zakup pakietu assistance. Dzięki niemu w razie awarii na drodze nie będziesz musiał ponosić wysokich kosztów holowania samochodu do warsztatu.

Firmy transportowe powinny się również zainteresować tzw. Bezpośrednią Likwidacją Szkód. To bardzo przydatny pakiet, który ogranicza ryzyko przestojów po wypadku. Jeśli samochód ciężarowy będzie uszkodzony przez innego uczestnika ruchu, można od razu otrzymać odszkodowanie z własnego OC. Nie trzeba kontaktować się z firmą ubezpieczeniową, co skraca procedury i sprawia, że szybciej dostaje się pieniądze na naprawę samochodu.

Ubezpieczenie floty samochodów ciężarowych

Systematycznie rośnie liczba firm, które muszą korzystać z więcej, niż jednego samochodu. Coraz częściej kilka aut mają nawet mniejsze przedsiębiorstwa. Jeśli Ty także posiadasz ich więcej, pomyśl o wykupieniu dla nich tzw. ubezpieczenia flotowego. W zdecydowanej większości przypadków jest to bardziej opłacalne, niż zakup polis oddzielnie, dla każdego z nich. Dlaczego tak się dzieje?

Cechy charakterystyczne ubezpieczenia całej floty, to m.in.:

 • możliwość objęcia ochroną ubezpieczeniową wszystkich pojazdów firmowych, zarówno ciężarowych, jak i dostawczych czy osobowych,
 • niższa cena jednostkowa za polisę przy zakupie całych pakietów, a więc m.in. OC z AC i NNW,
 • stała stawka w całym okresie rozliczeniowym – jeśli kupisz kolejny samochód, składka na jego ubezpieczenie będzie identyczna, jak przy pozostałych autach.


Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie – ubezpieczaniu wszystkich aut raz w roku.
Kupując polisy oddzielnie, każde auto będzie obejmowane ochroną w innym okresie. Będziesz musiał pamiętać o wszystkich tych datach, a do tego tracić czas na przeglądanie ofert różnych ubezpieczycieli. Do tego zmniejszasz ryzyko nałożenia kary za spóźnienie, czyli nieprzedłużenie OC w terminie. W przypadku pojazdów ciężarowych już przy 1 dniu zwłoki zapłacisz aż 1040 zł. Jeśli spóźnisz się o 2 tygodnie, kara urośnie do ponad 9 tys. złotych (stawka w roku 2022)!

Musisz jednak mieć świadomość, że każda firma ubezpieczeniowa inaczej definiuje polisy flotowe. Kryterium decydującym jest tutaj ilość samochodów – zazwyczaj z takiej opcji skorzystają przedsiębiorcy mający przynajmniej 10 aut.

Porównaj oferty na ubezpieczenie pojazdu ciężarowego

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami drogowymi każdy właściciel samochodu musi wykupić dla niego ubezpieczenie OC. Zasady te dotyczą wszystkich pojazdów mechanicznych, a więc nie tylko aut osobowych i motocykli, ale i ciężarówek.

Pamiętaj, że za brak OC ciężarówki przewidziane są bardzo wysokie kary. Na jeszcze wyższe koszty narazisz się w sytuacji, gdy spowodujesz wypadek nieubezpieczoną ciężarówką. Szukasz dobrej oferty na ubezpieczenie ciężarówki? Skorzystaj z naszego formularza OC/AC na ubezpieczenie samochodów ciężarowych.

74% polis ubezpieczeniowych zamieniamy na tańsze!

NAJLEPSZE OFERTY UBEZPIECZENIOWE
POLISY TAŃSZE NAWET O KILKA TYSIĘCY ZŁ
NIEZALEŻNI EKSPERCI Z WYRÓŻNIENIAMI
bezpłatna pomoc i porada agentów