Ubezpieczenie ciężarówki

Jeśli chcesz ubezpieczyć ciężarówkę, wykupując obowiązkowe OC samochodu ciężarowego, możesz spokojnie kierować się wyłącznie ceną. Zakres ochrony ubezpieczenia OC jest bowiem zawsze taki sam, regulowany przepisami. Z tego powodu już dziś zdaj się na nasze wsparcie – skorzystaj z naszej pomocy, a otrzymasz zestawienie najlepszych ofert z rynku!

Oblicz składkę na ubezpieczenie samochodu ciężarowego

Uzupełnij wymagane pola w formularzu, a nasz specjalista jeszcze tego samego dnia, przedstawi Tobie najlepsze oferty.​


Osoba do kontaktu

Dodatkowe pakiety ubezpieczeń samochodów ciężarowych

Planujesz wykupić ubezpieczenie, AC, Assistance, czy NNW dla samochodu ciężarowego? Wszystkie są nieobowiązkowe, a zakres ochrony może być odmienny, co wiąże się m.in. z różnicami w zakresie ceny. Czasem wysokości składek są wręcz absurdalne, dlatego kupując jedną z takich polis, koniecznie skorzystaj z naszego wsparcia. Zespół specjalistów prześledzić dla Ciebie oferty, wybierze te najlepiej dopasowane do potrzeb i przedstawi przejrzyste zestawienie.

Współpracujemy z wiodącymi Ubezpieczycielami

Dlaczego warto nam zaufać

SPRAWDŹ, CO ZYSKASZ Z NASZYMI EKSPERTAMI
Wiele ofert w jednym miejscu

Współpracujemy z czołowymi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi, w których posiadamy możliwości wynegecjowania zniżek dla naszych Klientów.

Średnio do 40% tańsze polisy

Posiadamy doświadczenie w ubezpieczaniu ciężarówek i jesteśmy w stanie obniżyć ceny OC/AC.

Nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna

Pomagamy na każdym etapie współpracy, służymy również pomocą w załatwianiu formalności.

ubezpieczenie

Samochody ciężarowe - definicja według ubezpieczyciela

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest ciężarówka dla firmy ubezpieczeniowej – to ważne, gdyż składki za OC za samochody osobowe są sporo niższe. Co do zasady, auto zostanie uznane za ciężarowe, jeśli służy do przewozu ładunków lub ludzi w liczbie od 4 do 9, licząc razem z kierowcą. Jak widzisz, nie ma tutaj znaczenia masa własna samochodu. Na przykład w kwestii rozliczeń podatkowych uznaje się, że ciężarówka jest pojazdem o wadze powyżej 3,5 tony.

Brak OC ciężarówki – jaka kara grozi?

Obowiązek zakupu ubezpieczenia OC dla samochodu ciężarowego nakłada ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Brak ubezpieczenia OC ciężarówki oznacza spore kłopoty. Jeśli pojazd taki spowoduje wypadek, kierowca z własnej kieszeni pokryje wszystkie powstałe w jego trakcie szkody. Kwoty mogą być niebotyczne, szczególnie gdy w zdarzeniu zostaną ranni ludzie.

Jednak pamiętaj, że za brak OC przewidziane są także kary finansowe. To grzywny, za których nakładanie odpowiedzialny jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG ma do tego dostęp do systemu z ubezpieczeniami, który nieustannie analizuje pod kątem ważności polis. Jeśli w wyniku kontroli stwierdzi, że Twój pojazd ciężarowy jest nieubezpieczony, otrzymasz grzywnę. Może do tego dojść również po kontroli policyjnej. Gdy w jej trakcie nie przedstawisz dowodu posiadania OC, policja zgłosi się do UFG, które zweryfikuje fakt posiadania ubezpieczenia. Ponownie, w razie jego braku, zostanie nałożona kara.

Wysokość grzywny za brak OC zmienia się każdego roku, gdyż uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Na chwilę obecną właściciel ciężarówki za nieposiadanie tego obowiązkowego ubezpieczenia zapłaci:

 • 1810 zł – brak OC do 3 dni,
 • 4520 zł – brak OC od 4 do 14 dni,
 • 9030 zł – brak OC powyżej 14 dni.

Jakie czynniki wpływają na cenę za OC ciężarówki?

Jak już wiesz, zakres ochrony w ramach obowiązkowej polisy OC jest zawsze taki sam, co wynika z obowiązujących przepisów. Pomimo tego wysokość składki za to ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego jest różne, zależnie od tego, która firma jest sprzedaje. Wynika to z faktu, że każda ubezpieczalnia we własnym zakresie ocenia ryzyko wystąpienia szkody w przypadku podpisywanej umowy ubezpieczeniowej.

Czynników mających wpływ na cenę polisy OC dla ciężarówki jest wiele, ale do najważniejszych można zaliczyć:

 • wiek kierującego, jego stan cywilny, miejsce zamieszkania oraz doświadczenie za kierownicą (ile lat posiadane jest prawo jazdy),
 • historia szkód, zwykle w okresie ostatnich 5 lat,
 • markę i model pojazdu ciężarowego, rok produkcji, pojemność jego silnika oraz przebieg,
 • sposób eksploatacji auta,
 • miejsce parkowania samochodu (teren zamknięty czy publiczny),
 • zawód właściciela ciężarówki.


Pamiętaj, że każda firma ubezpieczeniowa stosuje własne standardy wyliczania składek za OC. W efekcie różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi ubezpieczalniami mogą być ogromne. To z tego powodu warto przed zakupem sprawdzić i porównać ze sobą jak najwięcej ofert.

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego to musisz wiedzieć, że to często kwestia indywidualna i nie da się rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli chcesz obliczyć kwotę za ubezpieczenie pojazdów ciężarowych to najwygodniej i najłatwiej skontaktować się bezpośrednio z brokerem ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie flotowe ciężarówek

Będąc właścicielem jednego pojazdu ciężarowego, masz ułatwione zadanie w zakresie jego ubezpieczania. Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy wykorzystujesz w firmie kilka czy nawet kilkanaście takich aut. Zapewne termin ubezpieczania każdego z nich wypada w innym momencie, co zmusza Cię do nieustannego pilnowania ważności umów. Tutaj właśnie z pomocą przychodzą ubezpieczenia flotowe.

Są to polisy, które w ramach jednej umowy obejmują ubezpieczeniem wiele pojazdów. Pamiętaj, że poszczególnie ubezpieczalnie różnie definiują floty – zwykle jest to minimum 5 samochodów. Korzyścią z wyboru tego rozwiązania jest oczywiście wygoda, gdyż wszystkie ciężarówki znajdujące się w firmie, ubezpieczane są raz w roku. Jednak to dopiero początek listy, gdyż do zalet ubezpieczenia flotowego należy dodać jeszcze:

 • atrakcyjne rabaty, które przekładają się na niższą jednostkową cenę OC,
 • możliwość zamrożenia składki za ubezpieczenie nawet na kilka lat,
 • dostęp do usług przyspieszających likwidację szkód,
 • liczne promocje dla klientów,
 • możliwość objęcia ubezpieczenie jednocześnie samochodów ciężarowych oraz osobowych.
ubezpieczenie ciężarówki obraz 4

Ubezpieczenie ciężarówki w leasingu – co trzeba wiedzieć?

Wiele firm transportowych decyduje się na leasingowanie ciężarówek. Zwykle jest to finansowanie dużo bardziej opłacalne, niż zakup za gotówkę czy na kredyt. Zaletą tego rozwiązania jest także możliwość regularnej wymiany floty pojazdów. Jednak podpisanie umowy leasingu tworzy także pewne obowiązki na leasingobiorcy. Jednym z nich jest wykupienie ubezpieczeń. O ile OC zawsze jest obowiązkowe, tak w umowach leasingowych zwykle wymaga się także AC. Do tego nierzadko leasingodawca określa minimalny zakres ochrony, jakim powinno cechować się autocasco.

Często podczas podpisywania umowy leasingowej od razu proponowane jest ubezpieczenie. Jednak wbrew pozorom godzenie się na nie wcale nie jest obowiązkiem. Leasingodawca nie ma prawa wymusić na swoim kliencie zakupu polis w konkretnym miejscu. Leasingobiorca może sam wybrać ofertę, choć przed skorzystaniem z niej ma obowiązek uzyskać zgodę od podmiotu udzielającego finansowania.

Ile trzeba zapłacić za OC ciężarówki?

Jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest niemożliwe, gdyż jak już wiesz, każda ubezpieczalnia stosuje inne metody wyliczania wysokości składki. Pewne jest natomiast to, że cena OC dla pojazdu ciężarowego jest wyższa od tego związanego z autem osobowym. Z czego to wynika?

Ciężarówka pokonuje rocznie mnóstwo kilometrów, a do tego nierzadko przewozi ciężkie towary. W efekcie ryzyko kolizji czy wypadku jest wyższe, niż przy pojazdach osobowych. Gdy już dojdzie do takiego zdarzenia, konsekwencje zwykle są poważne z racji ogromnej masy aut ciężarowych. To głównie z tych powodu ceny OC dla tych samochodów są wyższe. Droższe jest także AC, co z kolei wynika m.in. z wysokich kosztów naprawy ciężarówek.

Z tego powodu zdecydowanie warto porównać ze sobą wiele ofert, zanim zdecydujesz się skorzystać z którejś z nich. Nie musisz tracić czasu, na robienie tego samodzielnie. Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeniowego, a w krótkim czasie otrzymasz zestawienie najlepszych ofert. Współpracujemy z wieloma ubezpieczalniami i zapewniamy pomoc w znalezieniu każdej polisy komunikacyjnej, zarówno OC, jak i AC, NNW czy assistance.

Czy warto kupić pakiet ubezpieczeń dla ciężarówki?

Czy oprócz obowiązkowego OC chcesz wykupić dla ciężarówki AC, assistance bądź NNW albo nawet wszystkie te ubezpieczenia? Jeśli tak, powinieneś zastanowić się nad wyborem pakietu ubezpieczeniowego. Pamiętaj, że zawsze będzie to opłacalne. Kupując zestaw polis w jednej firmie, na pewno otrzymasz zniżkę, płacąc w efekcie dużo mniej, niż gdybyś kupował wszystko oddzielnie.

Warto pomyśleć przede wszystkim o dokupieniu nieobowiązkowego AC. W ramach tego ubezpieczenia otrzymasz odszkodowanie za szkody, na które nie miałeś wpływu lub były bezpośrednio z Twojej winy. Dotyczy to m.in. obcierek parkingowych, kradzieży, pożarów czy szkód powstałych w wyniku działania sił natury, jak powodzi.

Z kolei NNW chroni Cię na wypadek zdarzenia drogowego, w wyniku którego doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu – ubezpieczyciel wypłaci wtedy odszkodowanie. Polisa ta chroni także Twoich najbliższych. Jeśli ubezpieczony poniesie śmierć w trakcie prowadzenia ciężarówki, jego rodzina otrzyma pieniądze.

Na koniec zostaje assistance, które w przypadku ciężarówek jest niesłychanie ważne. To przede wszystkim bezpłatna pomoc serwisowa na drodze. Ryzyko awarii auta w trasie jest ogromne, dlatego warto być przygotowanym na takie sytuacje.

Ubezpieczenie naczepy również jest obowiązkowe

Jeśli jesteś właścicielem ciągnika siodłowego z naczepą, pamiętaj, że ją także musisz ubezpieczyć. Na szczęście polisa w jej przypadku jest bardzo tania. OC działa bowiem tylko w przypadku szkód powstałych w wyniku odłączenia się naczepy, a to sytuacja niezwykle rzadka. W efekcie jej ubezpieczenie często kosztuje zaledwie około 100 zł rocznie. Koniecznie je wykup, aby uniknąć kary za brak OC, która będzie wielokrotnie wyższa.

Zadaj nam pytanie

Nie jesteś pewien, jak wypełnić formularz lub masz problem z jego wypełnieniem? Skontaktuj się z naszym specjalista. 

Imię i nazwisko:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Adres e-mail:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Numer telefonu:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wpisz pytanie
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Zadzwoń do nas
+48 721 676 315

pon.-pt. 9:00 – 19:00

+48 534 460 198

pon.-pt. 9:00 – 19:00

Ubezpieczenie samochodów ciężarowych online

Jeśli chcesz tanio i jednocześnie kompleksowo ubezpieczyć swój pojazd ciężarowy, już teraz skorzystaj z naszego formularza. Biorąc pod uwagę określone przez Ciebie kryteria, znajdziemy najlepsze ubezpieczenie weryfikując oferty wszystkich dobrych towarzystw ubezpieczeniowych. Otrzymasz ich zestawienie, co ułatwi Ci podjęcie decyzji, a do tego nasze wsparcie w wyborze. Pamiętaj, że wszystkie formalności załatwisz online, ubezpieczając samochód ciężarowy bez wychodzenia z domu.

Właściciele pojazdów ciężarowych, mogą również zgłosić się do nas w sprawie ubezpieczenia flotowego. Już dziś wskaż nam swoje potrzeby i ubezpiecz korzystnie swoje pojazdy ciężarowe!

84% polis ubezpieczeniowych zamieniamy na tańsze!

Wiele ofert ubezpieczeniowych
Średnio o 1000 zł tańsze polisy
Doradcy z wyróżnieniami
Bezpłatna pomoc i porada agentów