Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu mechanicznego, to na pewno doskonale wiesz, że musi on posiadać ważne OC. Nie jesteś pewien, do kiedy obowiązuje ubezpieczenie lub chcesz sprawdzić, czy sprawca kolizji drogowej ma ważną polisę? Możesz to sprawdzić na kilka sposobów. Przeczytaj, jak to zrobić w kilka minut!

Gdzie możesz dowiedzieć się, czy samochód jest ubezpieczony?

Być może masz wątpliwości co do tego, do kiedy obowiązuje polisa OC Twojego samochodu. W takiej sytuacji dobrym wyjściem będzie nawiązanie kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym. Skontaktuj się z nim, a ubezpieczyciel na pewno udzieli Ci wszelkich informacji. Gdy natomiast będzie taka potrzeba, to zaproponuje Ci ofertę nowego ubezpieczenia komunikacyjnego

Powinieneś jednak wiedzieć, że są też inne metody na sprawdzenie ważności polisy. Warto z nich korzystać zwłaszcza w nagłych sytuacjach, a więc wtedy, gdy liczy się czas – np. w razie wypadku lub kolizji drogowej. Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Odpowiedzią jest skorzystanie z bezpłatnej usługi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Co to jest UFG?

Co to jest UFG obraz 1

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją powołaną w 1990 roku. To właśnie jej zadaniem jest wypłacanie odszkodowań i świadczeń z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń OC w sytuacji, gdy sprawca nie miał wykupionej polisy OC lub nie został zidentyfikowany. Na stronie UFG znajduje się baza danych, zawierająca informacje o wszystkich sprzedanych ubezpieczeniach komunikacyjnych OC. Możesz w niej dowiedzieć się, czy pojazd (np. Twój lub sprawcy) ma ważną polisę. Jedyne co jest Ci potrzebne, to dostęp do internetu i numer rejestracyjny lub numer VIN samochodu.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Sprawdzenie, czy samochód jest ubezpieczony, jest banalnie proste. Wystarczy wejść na stronę internetową www.ufg.pl  i w części ,,Sprawdź OC dla pojazdu” wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu. Jeśli doszło do zdarzenia drogowego, to należy podać też dzień i kraj, w którym miało ono miejsce. Później wystarczy przepisać kod weryfikacyjny, aby zyskać dostęp do potrzebnych informacji takich jak:

  • ważność polisy OC;
  • termin wygaśnięcia ubezpieczenia;
  • numer aktualnej polisy;
  • marka i model samochodu;
  • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego. 


Dzięki bazie UFG możesz sprawdzić nie tylko ubezpieczenie swojego samochodu, ale też pojazdu sprawcy kolizji drogowej. Z tej opcji warto skorzystać też, gdy planujesz zakup używanego auta. Dodatkowo wiedz, że w bazie znajdują się informacje na temat AC pojazdów.

Wspomniana baza danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) jest budowana na podstawie informacji otrzymywanych przez ubezpieczycieli, zatem jest to wiarygodne źródło. Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, że mimo wykupienia polisy, informacja o ubezpieczeniu nie będzie zaktualizowana na stronie UFG. Zwykle zdarza się to w przypadku pojazdów, których OC zostało przedłużone zaledwie kilka dni wcześniej, co wynika z faktu, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają aż dwa tygodnie na wysłanie informacji do UFG. 

Gdzie jeszcze można dowiedzieć się, czy auto jest ubezpieczone?

Korzystanie ze strony UFG to bardzo łatwe rozwiązanie, aby dowiedzieć się, czy pojazd jest ubezpieczony. Jednak istnieją też inne możliwości. Informacje o aktualnym stanie ubezpieczenia auta znajdzie się m.in.:

  • w aplikacji mobilnej ,,Na Wypadek”- możesz ją pobrać na urządzenie z systemem iOS i Android. Znajdziesz tam nie tylko dane o OC, ale także m.in. gotowy formularz oświadczenia w razie kolizji;
  • w aplikacji mobilnej ,,UFG Kup Auto” – to aplikacja również na urządzenia z systemem iOS i Android. Poleca się ją osobom, które chcą kupić używany pojazd. Umożliwia także generowanie umów kupna-sprzedaży z niezbędnymi danymi;
  • w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. – to dobry wybór, zwłaszcza jeśli planujesz zakup używanego auta.

Co w sytuacji, gdy nie ma ważnego OC?

Właśnie uzyskałeś informacje, że Twój samochód nie ma ważnego OC albo niebawem polisa wygaśnie? W takim razie powinieneś jak najszybciej nawiązać kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym, aby wykupić najlepsze ubezpieczenie samochodu. Aby wybrać dobrą i jednocześnie najtańszą ofertę, możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora ubezpieczeń. Pamiętaj, aby jak najszybciej wykupić ubezpieczenie OC, ponieważ jego brak wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Jeśli szukasz najlepszej oferty na ubezpieczenie pojazdu dla siebie lub dla swojej firmy, skontaktuj się z naszym specjalistą. Znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku.
5/5 - (1 vote)

Jan Myśliwiec

https://ubezpieczenieonline.com.pl

Na rynku ubezpieczeniowym funkcjonuje czynnie od 20 lat. Na blogu staram się w przystępny sposób przekazać swoją wiedzę i odpowiedzieć na pytania użytkowników. Prywatnie pasjonuje się teologią oraz starożytnym Egiptem.