Czy ubezpieczenie samochodu przechodzi na nowego właściciela?

Czy ubezpieczenie samochodu przechodzi na nowego właściciela?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadacze pojazdów mechanicznych są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia OC. Z tego rodzaju ubezpieczeniem wiążą się pewne obowiązki, które powstają również w chwili sprzedaży auta. Co się dzieje z ubezpieczeniem OC po sprzedaży pojazdu? Czy ubezpieczenie samochodu przechodzi na nowego właściciela? W poniższym artykule poznasz odpowiedź na to oraz inne pytania!

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC

Kupno samochodu to poważna inwestycja, choć często stresująca. Wiele osób zastanawia się, czy ubezpieczenie samochodu trafia do nowego właściciela?

Warto wiedzieć, że obecny właściciel pojazdu musi przedstawić ważną polisę ubezpieczeniową pojazdu. Ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej objęty jest bowiem konkretny pojazd, a nie właściciel pojazdu, dlatego też przy sprzedaży pojazdu sprzedawane jest również ubezpieczenie danego pojazdu. Sprzedający ma obowiązek w ciągu 14 dni poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży samochodu, a także wysłać odpowiedni wniosek do urzędu komunikacji w miejscu swojego zamieszkania, dokonując tego w ciągu 30 dni.

Dlaczego przepisanie polisy OC jest ważne?

Ubezpieczenia OC są automatycznie odnawiane, jeśli pojazd jest własnością tej samej osoby. Jeśli jednak ubezpieczyciel nie zostanie powiadomiony o sprzedaży pojazdu, aktualna sprawa zostanie odnowiona i przedłużona na kolejny rok. W związku z tym, sprzedawca pojazdu nadal będzie objęty obowiązkiem zapłaty za ubezpieczenie komunikacyjne. Z tego też względu niezwykle ważne jest, aby poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu pojazdu. Sprzedaż należy również zgłosić do wydziału komunikacji – jeśli nie, odpowiadamy za kolizje, wypadki lub przestępstwa nowego właściciela naszego samochodu.

Ubezpieczenie auta po zbywcy - co z nim zrobić?

Nowy właściciel pojazdu w każdej chwili ma możliwość wypowiedzenia aktualnie posiadanego ubezpieczenia OC bądź skorzystania z ochrony ważnej do ostatniego dnia okresu ubezpieczenia. Kontynuacja posiadanego dotychczas ubezpieczenia, które wykupił poprzedni właściciel pojazdu, wymaga jednak zgłoszenia tego faktu firmie ubezpieczeniowej.

Czy ubezpieczenie AC przechodzi na nowego właściciela?

Pamiętaj jednak, że rodzaj ubezpieczenia zależy od tego, czy ubezpieczenie twojego samochodu zostanie przeniesione na nowego właściciela. 

Polisa AC nie przychodzi automatycznie na nabywcę pojazdu.

Sprzedając pojazd w okresie ubezpieczenia AC musisz również poinformować o tym swoje towarzystwo ubezpieczeniowe, co jest również podstawą do wystąpienia o proporcjonalny zwrot składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Czy przepisanie OC kosztuje?

Na szczęście ta formalność jest bezpłatna, jednak w niektórych przypadkach ubezpieczyciel może przeliczyć Twoją składkę. Dzieje się tak, gdyż kierowcy mają różne ryzyka ubezpieczeniowe i dlatego też płacą różne składki za OC. Kwota może wahać się o kilkaset złotych w zależności od wieku kierowcy, historii jazdy oraz historii ubezpieczenia. Dlatego w przypadku zmiany właściciela ubezpieczyciel ma prawo do przeliczenia składki ubezpieczeniowej i, w razie potrzeby, doliczenia nowej składki ubezpieczeniowej.

Jak wybrać nowe OC?

Przede wszystkim, nie pozostawiaj wyboru obowiązkowego ubezpieczenia samochodu na ostatnią chwilę. Zawsze możesz skorzystać z pomocy naszych specjalistów, którzy pomogą ci w poszukiwaniu tanich ubezpieczeń OC. Dzięki niej dowiesz się, ile kosztuje OC oraz porównasz oferty różnych ubezpieczycieli. Jest to wygodny i bezpieczny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy – w przypadku wyboru polisy OC cena ma ogromne znaczenie, gdyż zakres podstawowego ubezpieczenia jest taki sam dla wszystkich.

Zgodnie z polskim prawem, w każdym przypadku gwarantowana jest taka sama ochrona ubezpieczeniowa OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie musi więc szczegółowo analizować, za jakie zdarzenia odpowiada – skupi się jedynie na kwocie, którą musisz zapłacić. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują swoim klientom dogodne opcje płatności ratalnych. Musisz jednak pamiętać, że może to skutkować wzrostem składek ubezpieczeniowych. Jeśli zdecydujesz się na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, możesz też kupić kilka polis w pakiecie, co często bywa znacznie bardziej opłacalne. 

5/5 - (1 vote)

Jan Myśliwiec

https://ubezpieczenieonline.com.pl

Na rynku ubezpieczeniowym funkcjonuje czynnie od 20 lat. Na blogu staram się w przystępny sposób przekazać swoją wiedzę i odpowiedzieć na pytania użytkowników. Prywatnie pasjonuje się teologią oraz starożytnym Egiptem.