Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dostawczego?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dostawczego?

Prowadząc własną działalność gospodarczą, w większości przypadków należy liczyć się z koniecznością posiadania własnej floty służbowych samochodów. Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem potrzebują jednak nie pojazdów osobowych, lecz ciężarowych, które umożliwią przewóz towarów. Jak przedstawia się kwestia ubezpieczenia w przypadku samochodów dostawczych? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dostawczego i czy da się je w jakiś sposób zminimalizować?

Jak ubezpieczyciele definiują samochód ciężarowy?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe dzielą samochody ciężarowe na dwie kategorie. Pierwsza z nich obejmuje pojazdy dostawcze, których masa nie przekracza 3,5 tony – według ubezpieczycieli, zaliczane są one do pojazdów osobowych. Drugą kategorię zaś stanowią pojazdy ciężarowe, których masa wynosi powyżej 3,5 tony.

Czy podział na powyższe kategorie ma większe znaczenie? Otóż tak, i to całkiem spore. W przypadku samochodów ciężarowych obowiązkowe OC może wiązać się po prostu z większym kosztem, jednak wykupienie niektórych dodatkowych polis dla tego rodzaju pojazdu może być problematyczne. Dzieje się tak, gdyż są one bardziej narażone na różnego rodzaju szkody, dlatego też nie każdy ubezpieczyciel zaoferuje właścicielowi ciężarówki na przykład polisę AC.

samochód dostawczy
Sprawdź naszą ofertę

Samochód dostawczy wymaga zakupu ubezpieczenia OC. Pomożemy Ci znaleźć najtańsze OC na samochód dostawczy. 

Samochód ciężarowy do 3,5 tony - do celów własnych czy firmowych?

W większości przypadków, samochody dostawcze użytkowane są w firmach, jednak zdarza się, że przedsiębiorca nie uwzględnia pojazdu w ewidencji środków trwałych. Nawet jeżeli jest on jednak użytkowany w firmie, trzeba liczyć się z tym, że ubezpieczyciel nie uzna go za auto firmowe – jest to związane z pewnymi zasadami, którymi kierują się towarzystwa ubezpieczeniowe.

Pojazd zostanie uznany za firmowy wyłącznie w sytuacji, gdy:

Chcąc uniknąć nieporozumień, przed podpisaniem umowy dotyczącej zakupu ubezpieczenia należy dokładnie podać ubezpieczycielowi wszelkie informacje. Dotyczy to również danych, które określać będą sposób użytkowania samochodu – czy będzie ono służyło do celów prywatnych, czy też zarobkowych. Zaniedbując tą kwestię trzeba liczyć się z faktem, że w razie wystąpienia szkody, może powstać problem z wypłatą ewentualnego odszkodowania.

Ile kosztują polisy OC i AC dla aut ciężarowych?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe nie posiadają jednego, uniwersalnego cennika. Na ostateczną kwotę polisy wpływ ma wiele czynników, dlatego też jest ona wyliczana indywidualnie dla każdego klienta. Znając jednak markę, wiek i przebieg auta można w prosty sposób oszacować ewentualny koszt, korzystając z formularza do wyliczenia składki, który będzie w stanie określić przewidywaną cenę składki.

Kalkulatory te jednak często pokazują zaniżone lub zawyżone ceny. Najlepiej skorzystać z pomocy brokera ubezpieczeniowego, który będzie w stanie przedstawić realną wycenę ubezpieczenia. 

Polisa dla pojazdu dostawczego do 3,5 tony przez internet - czy to się opłaca?

Wiele osób zastanawia się, czy koszt polisy wykupionej przez internet przyniesie im więcej korzyści. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Chcąc zakupić konkretny rodzaj ubezpieczenia wystarczy jedynie wypełnić formularz dostępny na naszej stronie internetowej, podając niezbędne informacje dotyczące pojazdu. W ten sposób można zaoszczędzić nie tylko kilkaset, ale nawet kilka tysięcy złotych. Warto również podkreślić, że mimo niższej ceny, produkt będzie dokładnie dopasowany do oczekiwań i potrzeb klienta. 

Oprócz oszczędności na tle finansowym, zakup dowolnej polisy przez internet jest po prostu wygodny. Wszelkie formalności można załatwić przez internet, bez konieczności tracenia czasu na załatwianie spraw na mieście i tym samym zaniedbywania obowiązków zawodowych. Umowa dostarczana jest klientowi drogą mailową, zaś płatności można dokonać za pomocą przelewu.

Brak OC samochodu dostawczego - ile kary zapłacisz, gdy zapomnisz o zakupie obowiązkowego ubezpieczenia?

Chociaż polisa OC co roku odnawia się automatycznie, to istnieją wyjątki, kiedy należy mieć na uwadze termin końca umowy ubezpieczenia. Należą do nich sytuacje, w których samochód został świeżo zakupiony, powstały zaległości w płatności rat za OC lub posiada się OC krótkoterminowe. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego rodzaju pojazdów – zarówno osobowych, jak i dostawczych – dlatego też niedopilnowanie terminu zakończenia umowy będzie wiązać się z karami finansowymi, nałożonymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

Grzywna, jaka grozi za brak polisy OC sięgać może nawet kilku tysięcy złotych – wpływ na ostateczną kwotę będzie miał okres, w którym twój samochód dostawczy nie posiada ważnego ubezpieczenia. Jeżeli czas ten nie przekracza 3 dni, musisz przygotować się na karę w wysokości 1680 zł, od 4 do 14 dni kwota będzie wynosić 4200 zł, zaś brak OC powyżej okresu 14 dni oznacza karę wynoszącą 8400 zł.

5/5 - (1 vote)

Jan Myśliwiec

https://ubezpieczenieonline.com.pl

Na rynku ubezpieczeniowym funkcjonuje czynnie od 20 lat. Na blogu staram się w przystępny sposób przekazać swoją wiedzę i odpowiedzieć na pytania użytkowników. Prywatnie pasjonuje się teologią oraz starożytnym Egiptem.