Najtańsze ubezpieczenie OC – sprawdź sposoby na tańsze OC

Najtańsze ubezpieczenie OC – sprawdź sposoby na tańsze OC

Polisa OC to często pierwszy rodzaj wykupionego ubezpieczenia. Jest to jedno z kilku obowiązkowych świadczeń, a jego powszechność związana jest z tym, że zmuszony do jego posiadania jest każdy właściciel pojazdu. Przeszkodę dla niektórych kierowców stanowią jednak wysokie składki za OC, stąd też często wiele osób zastanawia się, czy jest jakiś sposób, aby kupić ubezpieczenie OC taniej? Okazuje się, że zdecydowanie tak – w naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które podpowiedzą ci, jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC!

Cena ubezpieczenia OC - co warto wiedzieć?

W branży ubezpieczeniowej bardzo często oblicza się indywidualne stawki – jeśli klient ma określoną zniżkę, firmy ubezpieczeniowe wyliczą składki indywidualnie dla ciebie. Oznacza to, że ceny poszczególnych polis nie zawsze są stałe. 

Głównym czynnikiem wpływającym na cenę ubezpieczenia jest tak zwane ryzyko ubezpieczeniowe. W najszerszej formie jest to prawdopodobieństwo zdarzenia, od którego się ubezpieczasz. Jedno z tych zagrożeń może być zupełnie inne dla różnych osób. Przykładowo, jeśli jesteś młody i sprawny fizycznie, ubezpieczenie zdrowotne może być bardzo niskie. To samo ubezpieczenie będzie kosztować jednak znacznie więcej, jeśli wykupi je na osoba starsza lub przewlekle chora. Podobny system dotyczy ubezpieczeń OC. Każdy ubezpieczyciel dokonuje kalkulacji ryzyka, dzięki czemu ma możliwość zaoferowania atrakcyjnego ubezpieczenia wybranym kierowcom.

Najtańsze ubezpieczenie OC - od czego zależy?

Jak uzyskać najtańsze ubezpieczenie OC? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy poznać czynniki odpowiedzialne za ceny tego rodzaju polisy.

- Wiek kierowcy, a cena ubezpieczenia oc

Do najważniejszych czynników zdecydowanie należy zaliczyć wiek kierowcy. Z jakiego powodu młodsze osoby muszą płacić najwyższe składki za OC? Mając średnio 20 lat, posiadają one prawo jazdy od niedawna. Dla ubezpieczycieli oznacza to, że nie mają zbyt dużego doświadczenia w kwestii prowadzenia pojazdów. Chociaż młode osoby jak najbardziej mogą być również doskonałymi i bardzo ostrożnymi kierowcami, to niestety statystyki wypadków drogowych wyraźnie pokazują, że większość kolizji i wypadków spowodowana została właśnie przez młodych ludzi. W związku z tym, na zniżki mogą liczyć bardziej doświadczeni kierowcy, posiadający prawo jazdy od dawna.

- Bezszkodowa jazda, a cena ubezpieczenia oc

Młodzi kierowcy, którzy początkowo muszą płacić wysoką składkę za ubezpieczenie OC, mogą jednak liczyć na atrakcyjne ceny już po zaledwie kilku latach. Jest to związane z tym, że większość firm ubezpieczeniowych oferuje tańsze ubezpieczenie samochodu w przypadku bezszkodowej jazdy. Wszystko opiera się na kluczowym czynniku, jaki stanowi historia wypadków – wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z rejestru FSA, który rejestruje wypadki i kolizje spowodowane przez posiadaczy OC. W związku z tym, ostrożny kierowca, który nie miał wypadku, może uzyskać najtańsze ubezpieczenie OC, a także korzystniejsze warunki podstawowego ubezpieczenia oraz innych jego rozszerzeń.

- Pojemność silnika, a cena ubezpieczenia OC

Wiek i historia to dwa czynniki, które bezpośrednio wpływają na kierowcę, jednak kiedy ubezpieczyciele sprzedają ubezpieczenie OC, brane są również pod uwagę parametry techniczne konkretnego pojazdu. W zależności od kierowcy, kalkulacja ubezpieczonego pojazdu może być zupełnie inna. Pod tym względem najważniejszym parametrem technicznym jest silnik. Bardzo ważnym kryterium dla kierowców, którzy chcą uzyskać jak najtańsze ubezpieczenie OC jest właściwy wybór pojazdu. Zasada jest bardzo prosta: im bardziej ekonomiczny będzie pojazd, tym tańsze będzie ubezpieczenie OC. Pojazdy o większej pojemności silnika i jego mocy wymagają niestety często droższego ubezpieczenia.

- Marka i model pojazdu - nieznany sposób na tanie OC

Warto wiedzieć, że ubezpieczyciele mogą również wziąć pod uwagę informacje, które dla wielu są nieistotne.Typowym przykładem jest między innymi marka oraz model pojazdu. 

Czynniki te są bezpośrednio związane z wyżej wymienionym ryzykiem ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciele oczekują, że niektóre modele samochodów będą bardziej ryzykowne w sektorze OC. Niemieckie firmy znane są przede wszystkim z produkcji szybkich i sportowych samochodów, dlatego też wysokie OC jest normą w przypadku samochodów typu Mercedes czy BMW. Z kolei jeśli chodzi samochody marek Toyota, Skoda czy też Fiat, firmy ubezpieczeniowe patrzą na nie zdecydowanie przychylniej.

- Miejsce zamieszkania, a cena ubezpieczenia OC

Do mniej znanych czynników, wpływających na koszt ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, należy zaliczyć również miejsce zamieszkania kierowcy pojazdu. Jest to istotne między innymi ze względu na natężenie ruchu na drogach w danej miejscowości. W bezpośrednim sąsiedztwie powiatów ruch może być bardzo duży, szczególnie w tak zwanych godzinach szczytu. Bardziej doświadczeni kierowcy mieszkający w mniejszych miastach mogą jednak liczyć na korzystne ubezpieczenie OC, zwłaszcza wtedy, gdy dodatkowo są właścicielami modeli samochodów rodzinnych lub typowo miejskich. 

- Stan cywilny, a zniżki OC

Pytanie o stan cywilny kierowcy może być zaskakujące, jednak dla ubezpieczyciela bywa to niezwykle istotne. Na najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia mogą bowiem liczyć kierowcy pozostający w związku małżeńskim oraz ci, którzy posiadają potomstwo. Posiadanie przez kierowcę małżonka oraz dzieci stanowi dla firmy ubezpieczeniowej wskazówkę, że będzie on poruszał się po drodze z większą rozwagą. Chociaż stwierdzenie to nie zawsze widoczne jest w praktyce, nie zmienia to faktu, że bezdzietni single muszą liczyć się z najwyższymi cenami za polisę OC.

- Łączona polisa OC/AC

Chociaż wszystkie pojazdy muszą posiadać ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, kierowcy mają swobodę wyboru własnej firmy ubezpieczeniowej. W ten sposób firmy ubezpieczeniowe mogą ze sobą konkurować, wciąż pozyskując nowych klientów. Niektóre firmy mogą sprzedawać pakiety polis OC i AC, aby zachęcić kolejnych kierowców do skorzystania z ich oferty. Pakiet ten stanowi połączenie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z ubezpieczeniem Autocasco, które chroni pojazd przed takimi wypadkami jak między innymi kradzież czy pożar. Chociaż pakiet nie zawsze należy do najtańszych, często i tak wychodzi on korzystniej, niż wykupienie obydwu tych polis oddzielnie. Warto również zaznaczyć, że pakiet łączący ubezpieczenie OC i AC to jeden z wielu wariantów, jakie w firmach ubezpieczeniowych do wyboru ma kierowca – w zależności od indywidualnych potrzeb, może się on również zdecydować na przykład na połączenie polisy OC z Assistance lub NNW.

ubezpieczenie komunikacyjne obraz 1

Jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC? Kluczowe informacje

Każdy z wyżej wymienionych aspektów ma mniejszy bądź większy wpływ na ostateczną kwotę za składkę polisy OC. Warto jednak wiedzieć, że chociaż niektóre z nich można z łatwością przechylić na swoją korzyść, na pewne kwestie nie będzie się miało żadnego wpływu. 

Jakie rady powinny zatem zastosować w praktyce osoby, którym szczególnie zależy na najtańszym ubezpieczeniu OC? Sprawdź poniżej lub skorzystaj z pomocy naszego specjalisty i oblicz składkę OC!

Warto porównywać ceny za ubezpieczenie oc

Ponieważ opłaty OC naliczane są indywidualnie, różne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą proponować inne warunki ubezpieczenia dla kierowcy – w związku z tym różnica w cenach OC może być czasami naprawdę znaczna. W takich przypadkach kierowcy mogą jednak wykorzystać tą sytuację na swoją korzyść. Wystarczy porównać oferty funkcjonujących na rynku ubezpieczycieli, co umożliwi kierowcy znalezienie najkorzystniejszej oferty zarówno pod względem ochrony, jak i kwoty składki.

Najtańsze ubezpieczenie OC - zamów je przez internet!

Zamawianie ubezpieczenia przez internet jest obecnie najlepszym rozwiązaniem ze względu na kilka istotnych zalet. W ten sposób każdy kierowca decyduje, które ubezpieczenie jest dla niego najbardziej opłacalne. Ponadto, cały proces zakupu ubezpieczenia można przeprowadzić w zaledwie kilka minut, a wypełnione formularze zostaną wysłane bezpośrednio na podany adres e-mail. Niezwykle wygodne jest również to, że zamawiając ubezpieczenie online, można zrobić to z dowolnego miejsca – wystarczy jedynie połączenie z internetem.

5/5 - (1 vote)

Jan Myśliwiec

https://ubezpieczenieonline.com.pl

Na rynku ubezpieczeniowym funkcjonuje czynnie od 20 lat. Na blogu staram się w przystępny sposób przekazać swoją wiedzę i odpowiedzieć na pytania użytkowników. Prywatnie pasjonuje się teologią oraz starożytnym Egiptem.