Ochrona zniżek OC AC – czym jest i jak działa?

Ochrona zniżek OC AC – czym jest i jak działa?

Zastanawiasz się, czy możesz stracić zniżki OC po kolizji? Wiedz zatem, iż jeśli nie masz dodatkowej polisy u swojego ubezpieczyciela, to jest to bardzo prawdopodobne. Przed takim ryzykiem można się jednak zabezpieczyć, wykupując ochronę zniżek OC i AC. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest ochrona zniżek OC/AC, kto może z niej skorzystać oraz jaki jest jej koszt. Zachęcamy do lektury!

Czym jest ochrona zniżek OC?

Ochrona zniżek OC to dodatkowa usługa oferowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego usług korzystasz. Zdecydowanie warto ją mieć, ponieważ nawet jeśli spowodujesz kolizję, wypadek lub inną szkodę na drodze, to takie zdarzenie nie będzie miało wpływu na Twoje zniżki. 

Niestety jednak nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje ochronę zniżek OC. Właściwie to niewiele jest takich towarzystw ubezpieczeniowych, a te, które je proponują, to zwykle pozwalają na zachowanie zniżek tylko w przypadku pierwszej kolizji czy szkody. 

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy Twój ubezpieczyciel oferuje opcję ochrony zniżek OC, warto skonsultować się z doświadczonym brokerem ubezpieczeniowym lub agentem. Oni pomogą Ci ocenić opłacalność tej opcji i znaleźć najlepszą ofertę dla Ciebie. Nie musisz samodzielnie przeszukiwać kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych – po prostu zaufaj swojemu doradcy i ciesz się poczuciem bezpieczeństwa.

W jaki sposób działa ochrona zniżek OC?

Ochrona zniżek OC działa w ten sposób, że w przypadku wystąpienia szkody na skutek kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z naprawą lub wymianą pojazdu, a kierowca nie traci zniżek w swojej polisie OC.

Ubezpieczenie zniżek OC nie zapewnia jednak ochrony od zmiany ceny ubezpieczenia w kolejnym okresie rozliczeniowym. W końcu na wysokość składki wpływa naprawdę wiele czynników, a uczestnictwo w kolizji jest zaledwie jednym z nich. Żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może Cię zapewnić, iż cena zostanie niezmieniona lub obniżona (w przypadku zbierania zniżek za bezszkodową jazdę), bowiem nie może przewidzieć, czy inne czynniki nie ulegną zmianie. 

Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe działają według przepisów Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, lecz ta nie reguluje polityki cenowej konkretnych podmiotów. W związku z tym każde towarzystwo może mieć inne sposoby wyliczania składki, a zatem ochrona zniżki OC może być różnie kształtowana. 

Na czym polega ochrona zniżek z AC?

OCHRONA ZNIŻEK OC AC obraz 1

Ochrona zniżek z AC także zapewnia utrzymanie zniżek z autocasco za przebieg ubezpieczenia mimo wystąpienia szkody. Na ochronę zniżek z AC może zdecydować się każdy klient, który w następnym roku kontynuuje ubezpieczenie, korzystając z oferty tego samego towarzystwa. 

Jednak powyższe nie dotyczy wszystkich dostępnych ofert. Przyznanie opisywanego produktu jest zależne od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli ma ono w ofercie takie rozwiązanie, bez względu na szkodę, zniżki będą takie same przy kolejnej polisie, jak w poprzednim roku. Nie ukrywajmy, iż jest to niezwykle wygodne, ale co istotne – może być dodatkowo płatne. Jest to jednoznaczne z tym, że składka za polisę autocasco będzie wyższa. 

Kto może zdecydować się na ubezpieczenie zniżek OC?

Ochrona zniżek OC to produkt, który poleca się osobom fizycznym. Nie jest to propozycja dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednak ubezpieczenie zniżki OC mogą wykupić kredytobiorcy i leasingobiorcy. Na dodatkową polisę powinni się zdecydować zwłaszcza kierowcy, którzy bardzo często korzystają z wysokiej klasy zniżek – sięgających nawet 60%!

Osoby korzystające z takich zniżek mają najwięcej do stracenia, zatem niezależnie od tego, ile kosztuje ochrona zniżek OC, takie osoby często interesują się tym produktem, bowiem jest on opłacalny. Zanim jednak zdecydujesz się na taką polisę, to zapoznaj się z aktualnym rankingiem ubezpieczeń samochodowych, aby znaleźć korzystną ofertę na rynku. W Internecie znajdziesz wiele porównywarek, które uwzględniają posiadane przez kierowcę zniżki i w taki sposób kalkulują one składkę u wszystkich partnerskich towarzystw ubezpieczeniowych. 

Ubezpieczenie zniżek OC to też dobra propozycja dla współwłaścicieli pojazdów, szczególnie wtedy, gdy drugim kierowcą jest osoba, która dopiero zdobyła prawo jazdy i nie ma doświadczenia na drodze. Komu jeszcze opłaca się to ubezpieczenie? Na pewno osobom, które mają kilka samochodów, bowiem mogą one objąć ochroną wszystkie pojazdy. 

Czy możesz stracić zniżki OC po kolizji?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie zniżek OC, zaś te zapewnia ochronę jedynie w przypadku pierwszej kolizji. Jednak są też takie towarzystwa, w których dodatkowa polisa zadziała tylko w przypadku szkody nieprzekraczającej jakiejś wartości – np. może to być 5 tys. zł. Czasem dodatkowa polisa może być płatna, innym razem nie. Stali klienci towarzystwa ubezpieczeniowego mogą liczyć na lepszą ofertę. Właściwie wiele zależy tutaj od polityki danego towarzystwa, zatem jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to dopytaj o te kwestie agenta ubezpieczeniowego. 

NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE OC obraz 1

Musisz jednak wiedzieć o czymś bardzo ważnym. Gdy spowodujesz wypadek, to nawet mimo posiadania ochrony zniżek, to czeka Cię ich utrata, jeśli zdecydujesz się na przejście do innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wynika to z tego, iż jest to polisa działająca jedynie u jednego konkretnego ubezpieczyciela, a dokładniej: u tego, u którego zdecydowałeś się na jej wykupienie.

Ochrona zniżek OC - cena

Nie istnieje jedna cena dla ubezpieczenia zniżek OC, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć inną. Jeśli chodzi o dodatkową ochronę, to jej cena może być ustalana indywidualnie. Oznacza to, iż jest wyliczana dla każdego klienta z osobna. Są też ubezpieczyciele, którzy umożliwiają nabycie jej w kontekście polisy AC – zdecydowanie warto ją rozważyć. Powinieneś wiedzieć, iż warunki korzystania z niej są analogiczne do korzystania z ochrony zniżek OC. Już dzisiaj znajdź najkorzystniejszą ofertę z naszą pomocą. Z chęcią pomożemy!

Ochrona ubezpieczeniowa OC - kiedy się rozpoczyna?

Kiedy rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa OC? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w umowie, choć najczęściej jest to następny dzień podpisania umowy. Jeśli planujesz zdecydować się na dodatkowe polisy, to już wcześniej podpisz nową umowę lub przedłuż obecną i jednocześnie wykup te dodatkowe. To istotne, ponieważ gdy umowa zacznie już obowiązywać, to będziesz musiał z tym poczekać, aż do momentu podpisania nowej umowy. 

Przed podpisaniem nowej umowy na pewno warto sprawdzić ranking ubezpieczycieli, który pomoże wybrać Ci tych najlepszych, proponujących ochronę zniżek OC. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe a odmowa zniżek z OC lub AC

Zastanawiasz się, czy towarzystwo może odmówić ochrony zniżek z OC lub AC? Jak najbardziej – może zastrzec sobie takie prawo, np. ze względu na historię ubezpieczeniową klienta. Zazwyczaj taka sytuacja zdarza się, gdy wcześnie zdarzyło się kilka zdarzeń, w których było wypłacane odszkodowanie za szkody. Wtedy ubezpieczyciel może nie zgodzić się na ochronę zniżek AC w kolejnej polisie. Do innych czynników mogących mieć wpływ na odmowę zalicza się wiek kierowcy, czy jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. 

Jak towarzystwa naliczają zniżki?

Zasada naliczania zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy jest zwykle taka sama: za każdy rok plus 10%, natomiast z własnej winy – minus 10%. Biorąc pod uwagę iż będziesz cieszył się nienaganną historią ubezpieczenia, to już zaledwie po 6 latach możesz otrzymać 60%!

Jeśli chodzi o ochronę zniżek OC, to bardzo często zadawanym pytaniem jest to, ile kosztuje tego typu ubezpieczenie. Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, ponieważ zależy od oferty konkretnego towarzystwa, aczkolwiek zwykle jest to dość mały wydatek, a dokładniej: około 20-50 zł dopłaty. 

Z czego wynika to, że składka ubezpieczeniowa wzrasta po szkodzie? Odpowiedź jest prosta – ryzyko związane z jazdą. Najczęściej towarzystwa nie darzą zaufaniem szkodowych kierowców. Ze zwyżką w tej sytuacji muszą liczyć się  też młodzi kierowcy. Niektóre firmy stosują zwyżkę 10% za szkodę powstałą z winy kierowcy, natomiast część ubezpieczycieli może podnieść składkę OC z tego tytułu o 20%. 

Jak uzyskać maksymalną zniżkę w polisie?

OCHRONA ZNIŻEK OC AC obraz 2

Można powiedzieć, że zniżki OC są formą rabatu, który uzyskają właściciele pojazdów. Tego typu rabatu udzielają towarzystwa ubezpieczeniowe i zwykle zniżki są wyrażane w wartości procentowej lub kwotowej. Ile maksymalnie mogą wynosić zniżki ubezpieczenia samochodu? Może to być aż 60%, choć w niektórych przypadkach może to być nawet 80%! Musisz wiedzieć, że każda firma może stosować nieco inny system naliczania rabatów, uwzględniający nieco inne kryteria przy wykonywaniu kalkulacji dla danego klienta.  

Jeśli chcesz się cieszyć maksymalnymi zniżkami OC, to koniecznie musisz pamiętać o najważniejszej zasadzie, która brzmi: jeździj bezpiecznie. Wystarczy pełen rok bezszkodowej jazdy, abyś miał zapewnione 10% zniżek, a już po sześciu latach może to być 60% zniżki przy zakupie ubezpieczenia OC w poszczególnych towarzystwach. 

Czy ochrona zniżek w OC lub AC to dobry wybór?

Moglibyśmy podać mnóstwo powodów, dla których dodatek w postaci ochrony zniżek w OC lub AC to dobry wybór. Taki produkt to niewielka dopłata do ubezpieczenia lub może być też wliczony w koszt polisy komunikacyjnej na dogodnych warunkach.

Jakie są jednak największe zalety takiego udogodnienia? Oto one: 

Ochrona zniżek OC/AC - podsumowanie

Podsumowując, ochrona zniżek OC AC jest ważnym elementem ubezpieczenia samochodu. Działa ona tak, że jeśli posiadacz samochodu dozna szkody i jest ona winny, zachowuje on swoje zniżki na ubezpieczenie OC i AC. W ten sposób może uniknąć wzrostu składki ubezpieczeniowej. Warto pamiętać, że ochrona zniżek może być oferowana jako dodatkowa opcja przy zawieraniu polisy ubezpieczeniowej i warto ją rozważyć, aby mieć pewność, że nasze zniżki zostaną zachowane w razie wystąpienia szkody.

5/5 - (1 vote)

Jan Myśliwiec

https://ubezpieczenieonline.com.pl

Na rynku ubezpieczeniowym funkcjonuje czynnie od 20 lat. Na blogu staram się w przystępny sposób przekazać swoją wiedzę i odpowiedzieć na pytania użytkowników. Prywatnie pasjonuje się teologią oraz starożytnym Egiptem.