Ubezpieczenie grupowe na życie – czy warto je kupić?

Ubezpieczenie grupowe na życie – czy warto je kupić?

Zmieniłeś pracę i otrzymałeś ofertę skorzystania z grupowego ubezpieczenia na życie? Zapewne składka za tę polisę jest bardzo atrakcyjna, ale zanim podejmiesz decyzję o skorzystaniu z tej opcji, dobrze się zastanów. Ubezpieczenie na życie tego typu mają bowiem pewne zalety, ale i wady, które koniecznie powinieneś znać. Sprawdź więc, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie, na które warto się zdecydować!

Czym są ubezpieczenia grupowe?

Zgodnie ze swoją nazwą, ubezpieczenia te są przeznaczone dla większej grupy ludzi i zwykle oferowane w zakładach pracy. Ubezpieczyciel podpisuje umowę z firmą, w ramach której zyskuje gwarancję, że polisę będzie posiadało wiele osób. Efektem tego jest znaczna obniżka ceny – składka jest wyjątkowo atrakcyjna, co niewątpliwie stanowi ważną zaletę tego rozwiązania. Co bardzo istotne, ubezpieczenie grupowe na życie przeznaczone jest nie tylko dla pracowników danej firmy. Decydując się na nie, zazwyczaj można nim objąć także własne dzieci i żonę lub męża. Do tego polisy tego typu często oferują klientom biura podróży oraz banki udzielające kredytów hipotecznych.

W każdym przypadku warunki polisy, w tym zakres ochrony, są zawsze identyczne dla każdego. Jeśli ubezpieczenia przeznaczone są dla pracowników firmy, warunkiem koniecznym dla ich wykupienia jest posiadanie umowy o pracę. Choć teoretycznie składka powinna być co miesiąc potrącana z wynagrodzenia, tak wielu pracodawców pokrywa ją częściowo lub nawet w całości w ramach pakietu socjalnego.

Jakie są zalety ubezpieczeń grupowych na życie?

ubezpieczenia na życie

Największą zaletę grupowych ubezpieczeń na życie już wymieniliśmy – to oczywiście bardzo niska cena. Jeśli pracodawca częściowo pokrywa koszt, wysokość składki jest jeszcze atrakcyjniejsza – praktycznie jej nie odczujesz. Korzyścią jest także to, że nie musisz pamiętać o jej uiszczaniu. Opłata będzie automatycznie odciągana co miesiąc z Twojej wypłaty. Do tego dochodzą korzyści związane z ograniczonymi formalnościami. Zwykle nie ma konieczności wypełniania szczegółowych ankiet medycznych i przechodzenia badań.

Polisa taka obejmuje standardowy zakres ochrony. Zwykle odszkodowanie jest wypłacane:

Oczywiście konkretny zakres ochrony ubezpieczeniowej zależny jest od tego, z której firmy pochodzi polisa. Dodatkowo warunki zawsze są negocjowane przez pracodawców, a więc i to ma wpływ na atrakcyjność danej oferty. Pamiętaj, aby przed zdecydowaniem się na taką ofertę przejrzeć dołączone do niej OWU. Znajdziesz tam tabelę z dokładnymi wyliczeniami wysokości odszkodowania dla konkretnych zdarzeń.

Jakie są wady grupowych ubezpieczeń na życie?

Największą wadą tych polis jest niestety praktycznie całkowity brak możliwości zmiany zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Czasem jedynie można nieznacznie zwiększać sumę ubezpieczenia, a więc maksymalną kwotę odszkodowania. Ideą jest tutaj bowiem to, aby wszyscy pracownicy czy np. klienci biura podróży mieli dokładnie takie samo ubezpieczenie. To m.in. z tego powodu składka jest relatywnie niska.

Niestety z doświadczenia wiemy, że sumy ubezpieczeniowe w tych polisach zazwyczaj są stosunkowo niskie. Z tego powodu, zanim zdecydujesz się podpisać umowę, koniecznie przeanalizuj warunki. Jest spora szansa, że ubezpieczając się na własną rękę, uzyskasz dużo lepszą ochronę przy niewiele wyższej składce. Oczywiście stracisz możliwość dofinansowania przez pracodawcę, jeśli w zakładzie pracy jest to proponowane.

Ile kosztuje grupowe ubezpieczenie na życie?

ubezpieczenie grupowe na życie obraz 2

W zdecydowanej większości przypadków tego typu polisy kosztują w granicach kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Oczywiście, jak nietrudno się domyślić, im wyższa jest cena, tym zapewne większa będzie suma ubezpieczeniowa. Choć może się to wydawać atrakcyjna opcja, tak, zanim podejmiesz decyzję i skorzystasz z oferty, dobrze przemyśl swoje działanie. Co zrobić?

Polecamy skorzystanie z dostępnego na naszej stronie kalkulatora ubezpieczeniowego. Zespół specjalistów prześledzi dla Ciebie oferty wszystkich dobrych towarzystw, wybierze najlepsze, dopasowane do potrzeb polisy i przedstawi ich zestawienie. Otrzymane porównanie pozwoli CI w prosty sposób ocenić, czy oferta u Twojego pracodawcy faktycznie jest atrakcyjna.

Pamiętaj, że na ubezpieczeniu na życie zdecydowanie nie warto oszczędzać. Stan zdrowia każdego z nas może pogorszyć się drastycznie w dowolnym momencie, a leczenie nierzadko bywa kosztowne. Warto więc zapłacić za polisę nieco więcej, mając pewność, że w trudnych sytuacjach życiowych nie zostanie się kompletnie bez pieniędzy.

Świadczenie za urodzenie dziecka – czy jest w grupowym ubezpieczeniu na życie?

Jeśli masz w planach potomstwo, zdecydowanie powinieneś zainteresować się ubezpieczeniem na życie. Zwykle ubezpieczalnie wypłacają świadczenie w momencie, gdy ubezpieczonemu urodzi się dziecko. Z tego, powodu, decydując się na polisę grupową, koniecznie sprawdź, czy w danej ofercie jest zawarte coś takiego. Jeśli tak, zweryfikuj także tzw. okres karencji. Firmy ubezpieczeniowe chronią się przed wyłudzeniami, czyli sytuacjami, gdzie ludzie wykupują polisy tuż przed planowanymi porodami. Nierzadko więc świadczenie z tytułu urodzenia dziecka może być wypłacone tylko w momencie, gdy doszło do tego po kilku miesiącach od podpisania umowy.

Czy odszkodowanie jest wypłacane w przypadku śmierci rodzica?

W dobrym, grupowym ubezpieczeniu na życie powinno być przewidziane odszkodowanie za śmierć rodzica – w tym teścia lub teściowej dla osób w związku małżeńskim. Choć odszkodowania zwykle są relatywnie niskie, tak na pewno stanowią wsparcie w zakresie organizacji pogrzebu. W związku z tym koniecznie sprawdź, czy w polisie oferowanej przez Twojego pracodawcę jest takie świadczenie. Pamiętaj, że wysokość odszkodowania zależy od wielkości sumy ubezpieczeniowej.

Co bardzo istotne, zazwyczaj w umowach są wyszczególnione wyłączenia od odpowiedzialności. Najczęściej ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeśli do śmierci doszło w wyniku samobójstwa, w związku z popełnieniem przestępstwa czy z powodu nadużywania alkoholu lub innych środków odurzających.

Czy warto kupować grupowe ubezpieczenia na życie – jakie mają opinie?

Tak naprawdę trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Jedni bardzo chwalą sobie grupowe ubezpieczenia na życie, natomiast inni widzą w nich mało atrakcyjną ofertę. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli zakres ochrony ubezpieczeniowej jest relatywnie niski, ale pracodawca w dużej mierze finansuje składkę, skorzystanie z oferty może być dobrym rozwiązaniem. W takiej sytuacji traktuj to jako dodatkową polisę, jednocześnie wykupując indywidualną.

Znajdź najlepszą ofertę indywidualnego ubezpieczenia na życie

Jeśli grupowe ubezpieczenie na życie jest dla Ciebie niesatysfakcjonujące, skorzystaj z oferty indywidualnej. Znajdziesz ją szybko i bez wychodzenia z domu z pomocą naszego kalkulatora. Po prostu wypełnij pola formularza, a zespół ekspertów przeanalizuje dostępne na rynku polisy, dobierając je pod kątem Twoich potrzeb. Otrzymasz przejrzyste zestawienie, w którym znajdziesz warunki ubezpieczenia oraz ceny. Już dziś ubezpiecz się na życie, tanio i przede wszystkim kompleksowo!

5/5 - (1 vote)

Jan Myśliwiec

https://ubezpieczenieonline.com.pl

Na rynku ubezpieczeniowym funkcjonuje czynnie od 20 lat. Na blogu staram się w przystępny sposób przekazać swoją wiedzę i odpowiedzieć na pytania użytkowników. Prywatnie pasjonuje się teologią oraz starożytnym Egiptem.